IMGW ostrzega przed silnym mrozem i marznącymi opadami. W nocy na wschodzie nawet -22 stopnie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym mrozem - dla województwa podkarpackiego, większości powiatów województwa świętokrzyskiego oraz wschodniej i południowej części województwa małopolskiego.

Według prognoz wieczorem i w pierwszej części nocy temperatura w tych regionach wyniesie od -13 do -15 stopni Celsjusza, a miejscami nawet około -16 stopni. Zapowiadany jest też wiatr o średniej prędkości od 5 do 10 kilometrów na godzinę.

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem wydano wcześniej również dla województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego i przeważającego obszaru województwa mazowieckiego. W nocy temperatura spadnie tam poniżej -10 stopni, a miejscami nawet poniżej -15 stopni. 

Prąd. Zdjęcie ilustracyjneNajwyższe w historii zapotrzebowanie na prąd. Powodem syberyjskie mrozy w Polsce

Pogoda. Ostrzeżenia IMGW

Ponadto do wtorku obowiązują alerty pierwszego stopnia przed marznącymi opadami. Wieczorem, w nocy i rano mogą one powodować gołoledź, a wtedy na drogach będzie ślisko. Ostrzeżenia wydano dla województw zachodniopomorskiego i lubuskiego, zachodnich części województw pomorskiego i wielkopolskiego oraz dla północnej części województwa dolnośląskiego.

"W nocy na zachodzie śnieg i deszcz ze śniegiem, oraz lokalnie deszcz marznący powodujący gołoledź. ŚLISKO! Opady śniegu do 5 cm na Pomorzu Wschodnim i Górnym Śląsku. Temp. min. od -22 stopni Celsjusza na wschodzie, około -12 stopni w centrum do 0 stopni na zachodzie. Najzimniej na początku nocy" - zapowiada na Twitterze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jak przekazało w poniedziałek po południu IMGW, o godz. 17 najchłodniej było na wschodzie kraju. Na stacji synoptycznej we Włodawie termometry pokazały -18,1 st. Celsjusza.

Zobacz wideo Sroka o ustawie mandatowej: Cel jest szczytny, ale nie tędy droga