Pogoda na dziś - wtorek 19 stycznia. Na wschodzie śnieg, na zachodzie ocieplenie

Wtorek 19 stycznia nie będzie dniem tak zimnym jak poprzedzający go poniedziałek. Do Polski zacznie napływać ciepłe powietrze, a temperatura wzrośnie. Najcieplej będzie na zachodzie kraju. Na wschodzie wciąż może padać śnieg.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej tłumaczy, że wpływ na pogodę w Polsce będzie miał front z zachodu. Sprawi on, że zrobi się cieplej, a siarczyste mrozy, które dawały nam się we znaki w weekend, ustąpią miejsca cieplejszej aurze. 

Zobacz wideo Jak chronić psie łapki? Jak wyczyścić swoje buty? Myki dla fanów zimowego spacerowania

Temperatura. Najzimniej na Podlasiu. Termometry wskażą -8 stopni

Synoptycy prognozują, że we wtorek 19 stycznia temperatura w Polsce będzie zróżnicowana. Najzimniej będzie na Podlasiu. W Suwałkach odnotujemy - 8 stopni, a w Białymstoku -7 stopni. Ujemnej temperatury należy spodziewać się także w Rzeszowie (-4 stopnie), Lublinie i Olsztynie (w obu miastach odnotujemy maksymalnie -1 stopień Celsjusza). IMGW prognozuje, że im dalej na zachód, tym będzie cieplej. W Krakowie, Kielcach, Warszawie i Gdańsku termometry wskażą maksymalnie 0 stopni, w Katowicach, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Bydgoszczy 1 stopień, a w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie i Koszalinie 2 stopnie. 

Opady. IMGW prognozuje śnieg, deszcz ze śniegiem, a lokalnie marznący deszcz

Wtorek 19 stycznia będzie obfitował w różnego typu opady. W województwach małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim, mazowieckim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i pomorskim możemy spodziewać się śniegu. W pozostałej części kraju może spaść deszcz ze śniegiem, w okolicy Wrocławia - deszcz, a w pobliżu Koszalina - marznące opady, które mogą powodować gołoledź. 

"W dzień zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, początkowo na krańcach wschodnich możliwe większe przejaśnienia. [...] We wschodniej połowie kraju przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o około 5 cm. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu i zachodzie okresami porywisty, z kierunków południowych. Miejscami na południu wiatr będzie powodował zawieje śnieżne. Wysoko w górach porywy wiatru do 80 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne" - czytamy w komunikacie IMGW.

Zamarznięte jezioro (zdjęcie ilustracyjne)Poznań. 16-latki weszły na zamarznięty staw. "Chciały zrobić sobie zdjęcie"