Łomża. Uczniowie nie wrócili do szkoły. Siedmiu pracowników zakażonych koronawirusem

Najmłodsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży nie wrócili po zakończeniu ferii zimowych do nauki stacjonarnej. Ma to związek z pozytywnymi wynikami testów na koronawirusa u części pracowników administracji placówki.

W poniedziałek (18 stycznia) do nauki stacjonarnej w szkołach mieli powrócić uczniowie z klas 1-3 w całej Polsce. Jak informuje portal TVN24, nie stało się tak w przypadku Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży (województwo podlaskie).

- Decyzję podjęliśmy w porozumieniu z sanepidem. Dzieci do końca tygodniu pozostają na nauczaniu zdalnym - powiedział w rozmowie z portalem Łukasz Czech z biura prasowego prezydenta Łomży.

Łomża. Uczniowie z klas 1-3 nie wrócili do szkoły. "Wszystko, żeby zapewnić bezpieczny pobyt dzieciom"

Badania na obecność koronawirusa w organizmie wykazały, że nauczyciele łomżyńskiej szkoły są zdrowi. Jednak siedem osób z administracji placówki przebywa na izolacji w związku z zakażeniem SARS-CoV-2, a dwie osoby na kwarantannie. W klasach 1-3 Szkoły Podstawowej nr 5 uczy się łącznie 238 uczniów. Najmłodsi uczniowie z pozostałych szkół na terenie Łomży powrócili do nauki stacjonarnej.

Zamarznięte jezioro (zdjęcie ilustracyjne)Poznań. 16-latki weszły na zamarznięty staw. "Chciały zrobić sobie zdjęcie"

- Każda z placówek będzie funkcjonowała zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego i zrobi wszystko, żeby zapewnić bezpieczny pobyt dzieciom. Mam tu na myśli między innymi dezynfekcję pomieszczeń szkolnych, zabezpieczenie środków higieny osobistej, jak np. płyny do dezynfekcji rąk, czy organizację zajęć z uwzględnieniem odpowiedniego dystansu społecznego - powiedział Andrzej Stypułkowski, zastępca prezydenta Łomży.

Resort edukacji: 2 proc. nauczycieli zakażonych

W ciągu ostatniego tygodnia nauczyciele oraz pracownicy administracji ze szkół podstawowych w całej Polsce mogli skorzystać z darmowych i dobrowolnych testów na koronawirusa. Wymazy pobrano od 136 tys. osób, 134 tys. z nich otrzymało wyniki. Testy na koronawirusa wykazały pozytywny wynik w przypadku 2591 osób, czyli 2 proc. wszystkich badanych.

Doktor Maciej Socha obrzuca jajkami homofobiczny transparent w BydgoszczyBydgoszcz. Znany lekarz obrzucił jajkami baner z hasłami anty-LGBT

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, podkreślił, że w powrocie uczniów z klas 1-3 do stacjonarnego nauczania priorytetem jest zachowanie wymogów sanitarnych dotyczących wietrzenia klas, dezynfekcji, noszenia maseczek w częściach wspólnych placówki oraz zachowania dystansu. Dodał również, że "każdy dyrektor szkoły w porozumieniu z powiatową stacją sanepidu może w każdej chwili podjąć decyzję o zamknięciu placówki i przejść na tryb zdalny, jeśli uzna, że w danej szkole nie będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwa".

Zobacz wideo Rzeczniczka Porozumienia o harmonogramie obostrzeń