Grupa 10 osób utknęła w Karkonoszach, na pomoc ruszył GOPR. "Nie byli w stanie samodzielnie zejść"

GOPR Karkonosze informuje o nocnej akcji ratunkowej w okolicach Spalonej Strażnicy pod Śnieżką. "W obecnych warunkach każdy wyjazd wysoko góry jest dla nas dużym wyzwaniem, dotarcie do poszkodowanych jest niekiedy bardzo czasochłonne" - podkreślają ratownicy.

Jak informuje GOPR Karkonosze, akcja ratunkowa trwała w sobotę do późnych godzin wieczornych.  "Grupa dziesięciu osób wezwała pomocy, ponieważ w trudnych warunkach nie byli w stanie samodzielnie zejść z zaśnieżonych gór" - podają na Facebooku ratownicy.

Karkonosze. Grupa 10 osób utknęła na szlaku

GOPR podkreśla, że "z uwagi na głębokie zaspy świeżego śniegu dotarcie i ewakuacja ratowanych wymagała zaangażowania kilku zespołów ratowniczych, niestety nie obyło się bez odkopywania zakopanego w śniegu sprzętu". "W obecnych warunkach każdy wyjazd wysoko góry jest dla nas dużym wyzwaniem, dotarcie do poszkodowanych jest niekiedy bardzo czasochłonne" - czytamy. 

Górskie pogotowie przypomina, że na stronie www.gopr.org pojawiają się komunikaty dotyczące pogody i szlaków, które warto przeczytać przed wyruszeniem w góry. "Przypominamy, aby mierzyć swoje zamiary na siły i dostosować trasę zimowych wycieczek do swoich możliwości. Poruszanie się, nawet po często uczęszczanych szlakach wymaga obecnie dobrego przygotowania kondycyjnego i sprzętowego" - czytamy. 

Zobacz wideo Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej informuje, że w górach jest coraz więcej śniegu. W Tatrach, w Dolinie Pięciu Stawów pokrywa śnieżna ma już metr i piętnaście centymetrów grubości, na hali Gąsienicowej- 76, a na Kasprowym Wierchu- 98 centymetrów. Wczoraj najwięcej śniegu dopadało w Szczyrku- prawie pół metra i teraz leży go tam 84 centymetry. Według prognoz IMGW, dziś na południu kraju i tylko tam, spodziewane są słabe opady śniegu.

W wyższych partiach Tatr są bardzo trudne warunki turystyczne. Jak informuje w komunikacie Tatrzański Park Narodowy, szlaki są przysypane śniegiem i ich przebieg jest niewidoczny. Miejscami utworzyły się głębokie zaspy. Śnieg na stromych stokach jest słabo związany. Powyżej 1600 metrów obowiązuje ogłoszony przez TOPR trzeci stopień zagrożenia lawinowego, w związku z obfitymi w ostatnich dniach opadami śniegu. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu, duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

Poruszanie się po Tatrach w takich warunkach wymaga dużego doświadczenia oraz użycia odpowiedniego sprzętu zimowego. Także na szlakach położonych niżej, pod śniegiem występują oblodzenia i miejscami jest ślisko. Tatrzański Park Narodowy apeluje o niewchodzenie na tafle stawów, ponieważ lód jest jeszcze w wielu miejscach cienki i może się załamać.

Więcej o: