Wyjątkowo zimna noc. W Suwałkach przy gruncie było -30 stopni. Jedna osoba zmarła z wyziębienia

Gołdap przy granicy z Rosją to miejsce, w którym o 5:15 rano odnotowano temperaturę - 25,5 stopnia. Jeszcze zimniej było przy gruncie w Suwałkach - podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W sobotę z powodu wyziębienia zmarła jedna osoba.

Jak informuje Instytut, w Suwałkach termometr przy gruncie wskazuje minus 30,8 stopnia Celsjusza. Według pomiarów IMGW najcieplejszym miejscem na mapie jest Trzebież koło Szczecina - temperatura wynosi tam niewiele poniżej zera - minus 0,9 stopnia. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że z powodu wychłodzenia w sobotę zmarła jedna osoba. Od 1 listopada Komenda Główna Policji odnotowała 13 zgonów w wyniku wychłodzenia.

Przed silnymi mrozami w nocy z soboty na niedzielę ostrzegało wcześniej Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. "Uważajcie na siebie i zwracajcie uwagę na innych" - apelowało RCB.

Zobacz wideo Minus 60°C w styczniu i mrozy w maju. Jak żyje się w tej wsi?

Pogoda na niedzielę. IMGW ostrzega przed mrozami 

Z mapy ostrzeżeń na stronie IMGW wynika, że w ciągu dnia również będzie mroźno. Alerty pierwszego stopnia przed silnymi mrozami obowiązują do godz. 7.30 w poniedziałek na terenie niemal całego kraju - wyłączone jest jedynie woj. lubuskie.

Dziś na północy kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, na pozostałym obszarze umiarkowane i duże. Głównie na południu kraju, miejscami słabe opady śniegu. Temperatura od -14°C na północnym wschodzie do -2°C na krańcach północno zachodnich. Wiatr na ogół słaby, zmienny

- informuje IMGW.

Więcej o: