Ostrzeżenia IMGW przed zamieciami, opadami śniegu i mrozem. Prawie wszędzie temperatura na minusie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi dla północnej części kraju. W znacznej części kraju będzie padał śnieg, największe opady prognozowane są w centrum i na wschodzie. Niemal w całej Polsce będzie mróz, najniższe wartości pokażą termometry na północnym wschodzie.

Ostrzeżenia pierwszego - najniższego - stopnia przed zawiejami i zamieciami na Pomorzu będą obowiązywały od 8 do 17, a w kujawsko-pomorskim - od 9 do 18. Ostrzeżenia już obowiązują we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, a w zachodniej - zawieje i zamiecie pojawią się około 8.

Śnieg w MadrycieŚnieg w Madrycie nie oznacza, że nie ma zmian klimatu. Bo przez okno nie widać całej planety

Zobacz wideo Stopnie zagrożenia lawinowego

IMGW wydał ostrzeżenia przed zawiejami, zamieciami i opadami śniegu

IMGW wydał też ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dla większej części województwa pomorskiego, całego warmińsko-mazurskiego oraz dla południowych powiatów górskich - między innymi w Tatrach, Beskidach oraz na Sądecczyźnie. W górach już intensywnie pada, dla pozostałych województw ostrzeżenia obowiązują od godzin porannych, z wyjątkiem części Podlasia, gdzie obowiązywać zaczną w południe.

Ponadto do wczesnych godzin porannych obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym mrozem dla wschodnich krańców Lubelszczyzny i Podkarpacia. IMGW wydało też komunikat o silnym mrozie w województwie świętokrzyskim - miejscami rano w niektórych powiatach termometry pokazywały minus 16 stopni.

Spain Daily LifeHiszpania pod śniegiem. Około 100 osób uwięzionych w centrum handlowym

Rzecznik IMGW: Przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść do 10 centymetrów

Rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski zapowiada, że na wschodzie i w centrum przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść do 10 centymetrów. Miejscami opady będą umiarkowane.

Rzecznik IMGW podkreśla, że warunki na drogach będą trudne, zwłaszcza w centralnej i wschodniej Polsce.

Grzegorz Walijewski dodaje, że w prawie całym kraju będą ujemne temperatury. Około minus 11,  minus 10 stopni odnotują termometry w północno-wschodniej części kraju, minus 6 do  minus 4 w centrum, a na zachodzie około minus 2 stopni. Nad samym morzem termometry pokażą 1 stopień, a w Świnoujściu nawet 2 stopnie.

W nocy z soboty na niedzielę nadal będzie mroźno. Na północnym wschodzie temperatura może miejscami spaść nawet do minus 22 stopni. W centrum termometry pokażą około minus 15, minus 19 stopni, w górach około minus 17, na zachodzie od minus 10 do minus 5. Najcieplej będzie w Świnoujściu, gdzie temperatura wyniesie minus 4 stopnie.

Więcej o: