IMGW ostrzega przed silnym mrozem, na termometrach nawet -17 stopni. W Tatrach zagrożenie lawinowe

IMGW ostrzega przed silnymi mrozami i mocnymi opadami śniegu w północnej i wschodniej Polsce - w niektórych regionach temperatura może spaść do -17 stopni Celsjusza. W Tatrach ogłoszono trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym mrozem oraz intensywnymi opadami śniegu na północy i wschodzie Polski. W województwach podlaskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, lubelskim i podkarpackim oraz w powiecie tatrzańskim w Małopolsce temperatura w nocy spadnie nawet do -17 stopni.

Zobacz wideo Jak chronić psie łapki? Jak wyczyścić swoje buty? Myki dla fanów zimowego spacerowania

Intensywnych padów śniegu mogą się spodziewać mieszkańcy Pomorza i Podlasia. Pokrywa śnieżna wzrośnie tam o 8 cm, a lokalnie o 20 cm. Według prognoz IMGW padać będzie do jutra, do 18.00.

Epidemia koronawirusa na świeciePonad 2 mln zgonów na świecie z powodu COVID-19

Ostrzeżenia meteorologiczne w górach

TOPR ostrzega, że w Tatrach są skrajnie niekorzystne warunki turystyczne, w związku z ostatnimi i prognozowanymi dalszymi opadami. Szlaki są zasypane grubą warstwą śniegu, nie są przetarte, a poruszanie się w głębokim śniegu jest bardzo trudne.

Ratownicy ostrzegają, że w wielu miejscach świeży śnieg leży na kamieniach, kosodrzewinie, powalonych pniach. Takie warunki sprzyjają kontuzjom. Na najbliższą dobę prognozowane są dalsze opady połączone z silnym wiatrem. TOPR ogłosił trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Temperatura w Tatrach ma spaść do około minus 20 stopni, a wiejący wiatr znacznie obniży temperaturę odczuwalną, nawet do minus 30 stopni. Ratownicy apelują o rezygnację z wyjść powyżej schronisk. W sobotę i w niedzielę odbędą się na Wielkiej Krokwi w Zakopanem zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Mróz w Polsce z soboty na niedzielę 17 stycznia.Prognoza pogody. Przed nami mroźny weekend. IMGW wydaje ostrzeżenia

Więcej o: