Jak podaje tvn24.pl, przed niektórymi punktami szczepień w Łodzi już od samego rana ustawiły się kolejki seniorów, którzy chcieli zarejestrować się na szczepienie na COVID-19. - Zapisy przez internet, to jest wszystko dobre dla młodych. My już jesteśmy w takim wieku, że dla nas to jest jeden, wielki znak zapytania. Tu na miejscu nam wytłumaczą, pokażą i pomogą - powiedziała dziennikarzowi jedna z kobiet, która czekała w kolejce.
- Ja wczoraj dzwoniłem, ale zanim się dodzwoniłem, to czekałem półtorej godziny na swoją kolej - dodaje mężczyzna. O infolinii mówiła także kolejna seniorka. - Rząd mówił o zapisach na infolinię. Nie spaliśmy całą noc, mój syn dopiero po 24 się dodzwonił, to pani powiedziała mu, że w moim punkcie szczepień zostały tylko dwa miejsca i nie może mnie zapisać. Więc czekam tu od 6:30 - powiedziała kobieta. Niektórzy czekali już przed piątą rano. Wychodzący informowali dziennikarzy, że otrzymali termin na szczepienie na początek lutego, a formalności były załatwiane "błyskawiczne".
Niestety nie wszystkim udało się zapisać. - Pierwszy dzień zapisów, tylko dla osób powyżej 80-tki i ja już się nie mogłam zapisać. Powiedzieli nam w rejestracji, że nie ma już szczepionek - mówiła dziennikarzowi TVN24 jedna z kobiet. Mężczyzna dodał, że nie powiedziano im też, kiedy mogą ponownie starać się zapisać na szczepienie. - Pół nocy nie spaliśmy, w "ogonku" czekaliśmy dwie godziny, mówią, że mamy się szczepić, a tu 20 osób i koniec zapisów - dodał kolejny senior.
Seniorzy na warszawskim Mokotowie, czekając w kolejce do punktu, wyjaśniali, woleli załatwić zapis osobiście, aby upewnić się, że otrzymają termin szczepienia. O podobnych problemach pisze też dziennikarz Radia ZET Maciej Bąk. "Tylko nielicznym seniorom udało się zapisać na konkretny termin szczepienia w przychodni na gdańskich Stogach. Większość usłyszała, że musi czekać na telefon parę tygodni. - Nic na to nie poradzimy, 30 szczepionek tygodniowo to niewiele - mówią panie z rejestracji" - napisał na Twitterze reporter.
Od piątku 15 stycznia rejestracja na szczepienia udostępniona jest osobom powyżej 80. roku życia. W grupie tej znajduje się 1,7 mln osób. Zgodnie z zapowiedziami rządu rejestracja na szczepienia na koronawirusa możliwa jest:
22 stycznia ruszy też rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 70. roku życia. Pozostałe osoby od 15 stycznia mogą zgłosić chęć szczepienia - nie oznacza to rejestracji na szczepienie, ale gwarantuje, że gdy pojawi się możliwość zapisu, to zostaniemy o tym poinformowani mailowo.
Masz wątpliwości co do udziału w programie szczepień? Nie wiesz, jaką decyzję podjąć? W poniższych tekstach eksperci wyjaśniają, że szczepionki są w pełni bezpiecznym sposobem na powstrzymanie pandemii, a także zadbanie o zdrowie swoje oraz najbliższych.
Masz pytanie o szczepienia przeciwko COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl. My zapytamy w Twoim imieniu. W piątek 15.01 o godzinie 12:00 gościnią programu specjalnego Gazeta.pl będzie dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.