Przemysław Czarnek o powrocie ósmoklasistów i maturzystów do szkół. Podał optymistyczny wariant

- Jeśli nie trafi do nas trzecia fala, to mam nadzieję, że już w lutym przynajmniej w systemie hybrydowym będziemy mogli puścić do szkół uczniów klas 8 i uczniów klas maturalnych - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Przemysław Czarnek powiedział w rozmowie z portalem Onet, że powrót uczniów do szkół i stacjonarnego nauczania zależy od dalszego rozwoju pandemii koronawirusa. - Jeśli to będzie spadało, to myślę, że luty i marzec to będą te miesiące, gdy będziemy podejmować kolejne, stopniowe decyzje, ostrożne i odpowiedzialne - podkreślił Czarnek.

Czarnek: Dzieci i młodzież tracą na tym, że są w nauczaniu zdalnym

Przypomnijmy, że od poniedziałku (18 stycznia) do stacjonarnego nauczania w szkołach powracają uczniowie z klas 1-3. Według ministra Czarnka ta grupa uczniów jest "najmniej narażona za zakażenie koronawirusem", a dyrektorzy szkół w całej Polsce zapewniają, że placówki oświatowe są przygotowane na powrót uczniów.

Magdalena AdamowiczAdamowicz: Uczymy się życia na nowo. Nie pozwolę, byśmy się rozsypały [WYWIAD]

Przemysław Czarnek zaznaczył, że decyzje o powrocie starszych roczników do nauki stacjonarnej będą podejmowane "w każdym momencie, kiedy to tylko będzie możliwe z punktu widzenia epidemiologów i wirusologów". - Dzieci i młodzież tracą na tym, że są w nauczaniu zdalnym. Więc jak tylko będzie to możliwe z punktu widzenia bezpieczeństwa zdrowotnego i potwierdzą to specjaliści w radzie medycznej przy panu premierze, to będę postulował, żeby wracali do nauczania stacjonarnego, bo to jest potrzebne całemu społeczeństwu, a w szczególności dzieciom i młodzieży - powiedział.

Czarnek: Optymistyczny wariant to powrót starszych roczników do szkół w lutym

Czarnek podkreślił, że uczniowie klas ósmych i klas maturalnych mogą wrócić do szkół w przyszłym miesiącu.

- W tym optymistycznym wariancie, jeśli nie będzie się zwiększała liczba zarażeń, nie trafi do nas trzecia fala, mam nadzieję, że już w lutym będziemy mogli przynajmniej w systemie hybrydowym puścić do szkół, do systemu stacjonarnego uczniów klas ósmych i klas maturalnych, bo oni tego bardzo potrzebują z uwagi na egzaminy, które są przed nimi - mówił. 

30.10.2020, Warszawa, manifestacja przeciwko wyrokowi zaostrzającemu ustawę antyaborcyjną.Spór w TK o uzasadnienie wyroku ws. aborcji. A to kluczowa rzecz dla PiS

Dodał również, że jeśli dzienna liczba zakażeń będzie się wypłaszczała, to "będziemy hybrydowo próbowali puszczać do szkół pozostałe roczniki szkolne na zasadzie takiej, żeby nie było tłoku w szkole, by transmisja wirusa była na najniższym poziomie".

Zobacz wideo Minister zdrowia: Klasy I-III szkół podstawowych wracają do nauczania stacjonarnego
Więcej o: