Polska pod śniegiem, uwaga na trudne warunki na drogach. Ostrzeżenia IMGW dla 10 województw

Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla 10 województw przed oblodzeniami, które obowiązują do 8 rano. W dzień IMGW zapowiada duże zachmurzenie oraz opady śniegu. Z kolei na wybrzeżu i zachodzie padnie deszcz ze śniegiem.

Ostrzeżenia IMGW przed oblodzeniem pierwszego stopnia dotyczą zachodniej Polski. Objęły województwa: łódzkie, opolskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie i pomorskie, a także części Dolnego Śląska (bez południa województwa), a także zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego oraz zachodniego Mazowsza. Alerty obowiązują do godziny 8 rano.

Zobacz wideo Minus 60°C w styczniu i mrozy w maju. Jak żyje się w tej wsi?

Hiszpania. Madryt został zasypany przez śnieg. Zamknięto szkoły i sądyHiszpania. Madryt został zasypany przez śnieg. Zamknięto szkoły i sądy

IMGW ostrzega przed oblodzeniem. W ciągu dnia spadnie 7 cm śniegu, w górach 10 cm

W środę w dzień wystąpi duże zachmurzenie. Synoptycy IMGW ostrzegają przed opadami śniegu oraz deszczu ze śniegiem, które wystąpią na zachodzie kraju oraz na wybrzeżu, gdzie mogą wystąpić także burze.

W ciągu dnia spadnie 7 cm śniegu, w górach 10 cm. W ciągu dnia temperatura wyniesie od minus 2 stopni Celsjusza na wschodzie Polski do plus 2 na zachodzie kraju i nad samym morzem. Na obszarach podgórskich termometry wskażą od minus 6 do minus 3 stopni Celsjusza. Porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 70 km/godz.

Pogoda. Zmiany od nowego tygodnia - nadchodzi mróz i intensywne opady śnieguPogoda na tydzień. Mróz do nawet -20 stopni i intensywne opady śniegu

Rzecznik IMGW o nadchodzących mrozach: Zimowa aura przez tydzień

W najbliższych dniach w całym kraju prognozowane są opady śniegu i niska temperatura. W weekend termometry wskażą nawet poniżej minus 20 stopni Celsjusza.

Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał, że ujemne temperatury wystąpią w większej części kraju.

Zimowa aura będzie nam towarzyszyła przez cały tydzień. Początkowo będzie nieco cieplej, chociaż w nocy temperatura będzie ujemna. Jednak im bliżej weekendu, tym chłodniej. W nocy z soboty na niedzielę na południu kraju oraz na Suwalszczyźnie termometry pokażą poniżej 20 stopni Celsjusza

- zapowiada Grzegorz Walijewski.

Rzecznik dodaje, że - poza ujemną temperaturą - codziennie będziemy mieli do czynienia z opadami śniegu. Największy przyrost pokrywy śnieżnej wystąpi w górach. Tam codziennie będzie przybywało od 5 do 10 centymetrów białego puchu.

- Miejscami ten śnieg będzie miał charakter opadu intensywnego, a utworzona pokrywa śnieżna będzie utrzymywała się przez dłuższy czas - informuje Walijewski.

Więcej o: