Wrocław. Pierwsze takie narodziny w 155-letniej historii zoo. Na świat przyszedł nosorożec indyjski

W zoo we Wrocławiu urodził się nosorożec indyjski. To pierwsze narodziny zwierzęcia tego gatunku w 155-letniej historii wrocławskiego ogrodu zoologicznego. "Córka Maruški i Manasa to nadzieja na przetrwanie gatunku, który w naturze zagrożony jest wyginięciem" - piszą opiekunowie małego zwierzaka.
Zobacz wideo Nie tylko ludzie potrzebują pomocy! W tym roku policjanci i strażnicy miejscy ratowali również zwierzęta

Samiczka nosorożca indyjskiego przyszła na świat w środę 6 stycznia po godzinie 17. Poród trwał mniej niż dwie godziny i odbył się bez komplikacji. Już wkrótce zwiedzający będą mogli zobaczyć małego nosorożca na jednym z wybiegów we wrocławskim zoo.

- Maruška, mimo że została pierwszy raz matką, zachowuje się wspaniale. Pilnuje córki, karmi i jest bardzo delikatna, co może śmiesznie brzmieć przy zwierzęciu o masie ciała przekraczającej często 2 tony. Na przykład, jak się kładzie, to bardzo uważa, aby małej nie przygnieść, a nawet ją odsuwa rogiem na bok - powiedział prezes ogrodu zoologicznego Radosław Ratajszczak.

Odwiedziny u samiczki nosorożca indyjskiego. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo

Nowa mieszkanka wrocławskiego zoo zostanie tam co najmniej przez dwa lata. To okres, w którym musi być przy matce. Po tym czasie prawdopodobnie znajdzie dom w innym zoo.

"Nosorożce indyjskie można spotkać tylko w 66 ogrodach zoologicznych na świecie, w których mieszka 86 samic i tyle samo samców. W ostatnim roku na świat przyszło zaledwie siedem maluchów, więc nowo narodzona we Wrocławiu samica to bardzo ważne wydarzenie dla ogrodów zoologicznych, które walczą o ocalenie tego gatunku" - pisze wrocławskie zoo.

Pogoda w czwartekPogoda. IMGW ostrzega: będą burze śnieżne. "Niezwykle rzadkie zjawisko"

Zainteresowani małym nosorożcem indyjskim, który mieszka we Wrocławiu, będą mogli go zobaczyć podczas pierwszych odwiedzin na jego wybiegu, które będą transmitowane na Facebooku. Wydarzenie zaplanowano na godzinę 14 w środę 13 stycznia.

"To już tydzień na świecie! Na pewno umieracie z ciekawości co słychać u małej samiczki? [...] Wspólnie z edukatorem Pawłem oraz opiekunami nosorożców indyjskich zajrzymy prosto na ich wybieg oraz opowiemy co nieco o samym gatunku i jego ochronie" - czytamy w opisie wydarzenia

Co robią małe nosorożce gdy skończy im się mleko?Co robią małe nosorożce, gdy skończy im się mleko? Tego się raczej nie spodziewacie [WIDEO]

Więcej o: