Rząd przedłużył okres obowiązywania obostrzeń. Restrykcje do 31 stycznia

Rząd zdecydował o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń związanych z epidemią o dwa tygodnie. Wyjątkiem jest otwarcie szkół dla klas 1-3 szkół podstawowych.

Masz pytanie o szczepienia przeciwko COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl lub zadaj je na Facebooku. My zapytamy w Waszym imieniu eksperta. We wtorek gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl będzie prof. Krzysztof Simon.

Dotychczasowe obostrzenia miały obowiązywać do 17 stycznia, ale Mateusz Morawiecki w poniedziałek po południu poinformował, że zostaną wydłużone do 31 stycznia. Wcześniej nieoficjalnie takie informacje przekazywał Business Insider Polska.

Zgodnie z restrykcjami w zgromadzeniach publicznych może brać udział maksymalnie 5 osób. Obowiązuje przy tym dystans 1,5 metra, a odległość między zgromadzeniami musi wynosić co najmniej 100 metrów. Restauracje mogą dostarczać produkty na wynos i dowóz. Zamknięte pozostają stoki narciarskie, hotele mogą być otwarte tylko dla medyków i pracowników. W galeriach, gdzie nadal obowiązuje zasada 1 os/15 mkw., otwarte do 31 stycznia będą jedynie wybrane sklepy. 

Infrastruktura sportowa jest dostępna tylko dla profesjonalnych sportowców. Obowiązuje nadal 10-dniowa kwarantanna dla osób, które przyjechały do Polski transportem zbiorowym.

Zobacz wideo Kiedy uczniowie powinni wrócić do szkół?

18 stycznia wróci nauka stacjonarna

W poniedziałek po południu na Przemysław Czarnek i Adam Niedzielski poinformowali, że po feriach uczniowie klas I-III wrócą do nauki stacjonarnej. - Ta decyzja jest podejmowana w warunkach ogromnej niepewności, w warunkach rozwoju pandemii w Polsce - powiedział minister zdrowia. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek dodał natomiast, że przed 18 stycznia nauczyciele zostaną przetestowani na koronawirusa.

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam NiedzielskiGodzina policyjna czy prośba? Tak politycy PiS zmieniają narrację ws. sylwestra

Więcej o: