Jest decyzja rządu. Po feriach dzieci z klas I-III wrócą do szkół. "Sytuacja w Polsce wygląda stabilnie"

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili, że po feriach uczniowie klas I-III szkół podstawowych wrócą do szół i będą ponownie uczyć się w wymiarze stacjonarnym. - Ta decyzja jest podejmowana w warunkach ogromnej niepewności, w warunkach rozwoju pandemii w Polsce - powiedział Niedzielski.

Masz pytanie o szczepienia przeciwko COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl lub zadaj je na Facebooku. My zapytamy w Waszym imieniu eksperta. We wtorek gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl będzie prof. Krzysztof Simon.

Zgodnie z zapowiedziami z ubiegłego tygodnia zapadła decyzja ws. powrotu uczniów do szkół. - Ważąc wszystkie za i przeciw, opierając się też na modelach prognostycznych, doszliśmy do wniosku, że krokiem najbardziej "nieśmiałym", który możemy wykonać, a który nie stanowi zagrożenia, jest uruchomienie stacjonarnej w klasach I-III od 18 stycznia - poinformował na poniedziałkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Uznaliśmy, że szkody wynikające z nieuczęszczania najmłodszych dzieci do szkół to jest koszt, który nie równoważyłby tego ryzyka

- dodał.

Wcześniej minister edukacji zapowiadał, że decyzja w sprawie powrotu uczniów do szkół będzie zależała między innymi od piątkowych danych dotyczących zachorowań na COVID-19. 

Ta decyzja jest podejmowana w warunkach ogromnej niepewności, w warunkach rozwoju pandemii w Polsce. Wszędzie dookoła w Europie widzimy narastającą trzecią falę (...), widzimy u najbliższych sąsiadów, na Słowacji i w Czechach, że tam też sytuacja ulega pogorszeniu. Widmo trzeciej fali jest bardzo realne, państwa podejmują działania albo zaostrzające albo utrzymujące obostrzenia. Z drugiej strony trzeba powiedzieć, że sytuacja w Polsce wygląda stabilnie, nie mamy gwałtownego skoku zachorowań, zgonów czy obłożenia szpitalnego

- powiedział minister zdrowia. - Każdorazowo decyzje dotyczące obostrzeń są bardzo trudne - podkreślił.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek dodał, że przed 18 stycznia nauczyciele zostaną przetestowani na koronawirusa.

Od dzisiaj [11 stycznia - red.] uruchomiliśmy ogólnopolskie testowanie nauczycieli. Ono przebiega zgodnie z przygotowanym harmonogramem i będzie trwało do piątku, po to, żeby wszyscy nauczyciele z klas I-III poznali do końca tygodnia swoje winiki. I ci, u których test wykaże COVID-19, do szkoły nie wrócą, w ten sposób bezpieczeństwo w szkole będzie na bardzo wysokim poziomie

- powiedział Czarnek. - 18 stycznia w poniedziałek witamy dzieci z klas I-III.

Zobacz wideo Kiedy uczniowie powinni wrócić do szkół?
Więcej o: