Gorzów Wielkopolski. Proboszcz przeprasza za kontrowersyjne słowa księdza o szczepionce na COVID-19

Podczas mszy świętej w jednym z kościołów w Gorzowie Wielkopolskim ksiądz powiedział, że szczepionki na COVID-19 "zostały wytworzone z wykorzystaniem ciał dzieci pochodzących z aborcji". Proboszcz przeprosił za słowa rezydenta parafii i zapowiedział wyciągnięcie konsekwencji.
Zobacz wideo Dlaczego możemy uznać, że szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna?

Jak pisze gorzowianin.com, do kontrowersyjnej sytuacji doszło podczas środowej mszy świętej w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim. Ksiądz Piotr Krysztofiak, rezydent parafii powiedział, że "wszystkie obecnie produkowane szczepionki na COVID-19 zostały wytworzone z wykorzystaniem ciał dzieci pochodzących z aborcji. Módlmy się za naukowców, aby wynaleźli szczepionkę niebudzącą kontrowersji moralnych".

Informacje te powielane są dość często, chociaż od dawna podkreśla się, że szczepionki (na przykład Pfizera) produkowane z wykorzystaniem mRNA nie potrzebują linii komórkowych na żadnym etapie produkcji. Stanowisko KEP i Watykanu również jest jasne: katolicy mogą się szczepić wszystkimi dostępnymi i dopuszczonymi preparatami.

Szczepienia. Zdjęcie ilustracyjneZespół episkopatu o "komórkach abortowanych płodów". Ekspert wyjaśnia

Proboszcz krytykuje słowa księdza o szczepionce na koronawirusa. "Chciałbym przeprosić wszystkich"

Po mszy, transmitowanej przez gorzowski oddział TVP, do sytuacji odniosła się także parafia, która odcina się od słów księdza rezydenta:

Były to słowa, które są prywatną opinią księdza Piotra Krysztofiaka i padły poza protokołem. Była przygotowana modlitwa wiernych do odczytania, ksiądz miał podyktowane to, co miał przeczytać. Była to msza transmitowana na całą diecezję, więc ksiądz miał modlić się m.in. za zdrowie biskupa Adama (...), w intencji wszystkich służb walczących z koronawirusem. Raptem ksiądz zaczął się modlić w intencji wykrycia nowej szczepionki, aby nie było kontrowersji i nie była ona przygotowywana z ciał abortowanych dzieci. Ksiądz został pouczony o niestosowności tej wypowiedzi. O tym fakcie poinformowałem również biskupa. Chciałbym przeprosić wszystkich za słowa księdza rezydenta

- powiedział w rozmowie z portalem proboszcz parafii w Gorzowie ksiądz Bogusław Kaczmarek. Duchowny przyznał, że ksiądz Krysztofiak wziął kilka dni urlopu i wyjechał oraz dodaje, że wobec księdza zostaną wyciągnięte konsekwencje. Będzie on miał zakaz wypowiedzi publicznych przez jakiś czas.

- Nigdy się nie spodziewałem, że zrobi coś takiego bez mojej wiedzy i bez konsultacji ze mną. My opieramy się na dokumentach watykańskich, Kongregacji Nauki i Wiary, która mówi o tym, że każda szczepionka w dobie pandemii jest akceptowalna i moralnie dopuszczalna. To samo stanowisko poparła Konferencja Episkopatu Polski, więc jako parafia oficjalnie popieramy szczepionki - podkreśla proboszcz Bogusław Kaczmarek.

W sprawie szczepionek na COVID-19 obszerne wyjaśnienia przygotowała także Światowa Organizacja Zdrowia:

Szczepionka przeciwko koronawirusowi / zdjęcie ilustracyjneKongregacja Nauki Wiary o szczepionce na COVID-19: Jest moralnie dopuszczalna

Więcej o: