Ministerstwo Zdrowia płaci fundacji i telewizji Tadeusza Rydzyka

W 2020 roku Ministerstwo Zdrowia przekazało ponad 400 tys. złotych na konto fundacji "Lux Veritas" - wydawcy TV Trwam. Pieniądze miały być wydane na promocję walki z nowotworami. Resort nie podał jednak, czy ministerstwo weryfikowało sposób realizacji tego zadania przez nadawcę.
Zobacz wideo Zapisy na szczepienia. Kto może dzwonić od 15 stycznia?

W odpowiedzi na pytanie senatora Platformy Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy ministerstwo poinformowało o wypłaceniu 420 tys. złotych na rzecz fundacji "Lux Veritas". Zgodnie z umową, wydawca TV Trwam miał produkować spoty i audycje dotyczące walki z nowotworami oraz umieszczać w programie "Rozmowy niedokończone" informacje o programie wieloletnim Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.

420 tys. złotych dla TV Trwam. "Rząd zajmuje się pilnowaniem odpowiedniej liczby złotych przekazywanych do imperium Rydzyka"

Jak informuje Onet, z internetowego archiwum TV Trwam wynika, że strategia onkologiczna rządu była tematem zaledwie jednego odcinka wyżej wspomnianego programu. Leczenie nowotworów pojawiało się jednak także w trzech innych audycjach. Dziennikarze portalu poprosili ministerstwo o wyjaśnienie, czy i jak resort weryfikował wywiązywanie się fundacji Tadeusza Rydzyka z umowy. Ministerstwo Zdrowia nie odpowiedziało jednak na pytania.

Tadeusz RydzykRydzyk prosi o 1 proc. podatku. Wspomina o "zasługach" na Sądzie Ostatecznym

- Jest to niemoralne, że w trakcie pandemii koronawirusa, gdy potrzebny jest każdy grosz, w obliczu ogromnej liczby umierających Polaków z powodu katastrofy w służbie zdrowia i załamania diagnostyki, Ministerstwo Zdrowia wspiera finansowo imperium o. Rydzyka. Rząd zamiast zapewnieniem liczby zabiegów dla pacjentów zajmuje się pilnowaniem odpowiedniej liczby złotych przekazywanych do imperium ojca Rydzyka. Pod każdym możliwym pretekstem - mówi Krzysztof Brejza.

Wcześniej senator PO ujawnił, że w ciągu trzech lat z Ministerstwa Zdrowia do fundacji z Torunia wypłacono prawie milion złotych. Wtedy także chodziło o promocję programu leczenia chorób nowotworowych. Sytuacji tej przyjrzał się także NIK za kadencji Krzysztofa Kwiatkowskiego. Raport został jednak opublikowany już za czasów Mariana Banasia, a kontrolerzy nie wymienili w nim żadnych uchybień.

Z powodu epidemii koronawirusa rząd podjął decyzję o przesunięciach środków budżetowych, przez co niektóre inwestycje nie zostaną zrealizowane. Wśród wydatków niewygasających znalazło się przekazanie 60 mln złotych na budowę Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu z ministerstwa kultury do fundacji "Lux Veritas". 

Rozporządzenie ws. wydatków budżetowych wspomina o instytucji powiązanej z o. Tadeuszem RydzykiemPrezent na koniec roku dla Rydzyka. 60 mln z budżetu. Na wystawę

Więcej o: