Niedziele handlowe 2021. Czy 10 stycznia to niedziela handlowa?

Niedziele handlowe 2021. Gdzie będziemy mogli zrobić zakupy 10 stycznia? Początek kolejnego roku wciąż przebiega pod znakiem obostrzeń. Galerie handlowe i restauracje pozostają zamknięte. Gdzie będziemy mogli zrobić zakupy w najbliższą niedzielę?

Niedziele handlowe 2021. Czy 10 stycznia to niedziela handlowa?

Obowiązująca ustawa o zakazie handlu w niedziele i święta posiada coraz mniejsze poparcie społeczne, co odzwierciedlały badania z końca 2020 r. Dodatkowym argumentem, który zdaniem wielu przedsiębiorców przemawia za swobodą handlu w dni świąteczne, jest trudna sytuacja wielu branż. Spowodowana jest ona powracającymi nakazami zamykania punktów handlowych, które są motywowane walką z rozprzestrzenianiem się pandemii. 10 stycznia nie jest jednak niedzielą handlową. Najbliższy taki dzień wypadnie zgodnie z ustawą dopiero 31 stycznia. W 2021 r. nie będzie zbyt wielu okazji do zakupów w niedziele - oczywiście, o ile zakaz pozostanie w mocy. 

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy ze związkowcami sektora handlowegoPracownicy sklepów będą szczepieni szybciej? Rozmowy z prezydentem

Niedziela handlowa: gdzie zrobimy zakupy 10 stycznia? 

Zamknięte będą placówki handlowe w galeriach i sklepy wielkopowierzchniowe. Ustawa o zakazie handlu w niedziele i święta przewiduje jednak kilka wyjątków. Otwarte będą chociażby sklepy osiedlowe, gdzie za kasą stanie właściciel, sklepy wolnocłowe, zlokalizowane na dworcach, stacjach benzynowych, apteki, kwiaciarnie czy piekarnie. 

Godziny dla seniorówKasy dla seniorów zastąpią godziny dla seniorów? Jest nowa propozycja

Niedziele handlowe 2021. Zasady robienia zakupów podczas pandemii

Niezależnie od dnia, w którym robimy zakupy, musimy się stosować do zasad wymuszonych przez pandemię. Obowiązkowe jest zasłanianie twarzy i nosa, należy też stosować odstęp 2 m od innych osób. Obowiązuje limit 1 osoby na 15 m2 powierzchni sklepu. Robiąc zakupy, warto też zabrać ze sobą jednorazowe rękawiczki lub przynajmniej regularnie odkażać ręce przeznaczonym do tego płynem.

Wideokonferencja NSZZ ''Solidarność'' z prezydentem Andrzejem Dudą: tak, dla zakazu handlu w niedziele i święta

Jednocześnie temat handlu w niedziele powraca w rozmowach polityków nie tylko z przedstawicielami przedsiębiorców, ale też ze związkowcami. Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z przedstawicielami związków zawodowych reprezentujących duże sieci handlowe z NSZZ ''Solidarność''. W trakcie wideokonferencji poruszono także kwestię zakazu handlu w niedziele - związkowcy wyrazili zrozumienie dla dodatkowej niedzieli handlowej, którą wyznaczono przed Bożym Narodzeniem. Jednocześnie wyrazili zaniepokojenie próbami rezygnacji z zakazu handlu w niedziele i święta. Według komunikatu mieli podziękować prezydentowi za podpisanie ustawy z 10 stycznia 2018 r. z nadzieją na jej dalsze obowiązywanie. Strona związkowa wyraziła za to swój negatywny stosunek do zamykania sklepów w galeriach handlowych w związku z chęcią zmniejszenia liczby zachorowań. 

Zobacz wideo Dlaczego pracownicy sklepów nie są w pierwszej grupie szczepień?
Więcej o: