Grupa katolików napisała do Andrzeja Dudy ws. szczepień. "Panem życia i śmierci jest Jezus"

Grupa katolików związana z ks. Romanem Kneblewskim skierowała list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym sprzeciwia się szczepieniom przeciw koronawirusowi. Autorzy listu wskazują m.in., że to Jezus jest jedynym "Panem życia i śmierci" oraz "najlepszym Lekarzem, który lecząc ciała leczy przede wszystkim nasze dusze".

List skierowany do prezydenta RP, rządu oraz Episkopatu Polski pierwotnie pojawił się na profilu bydgoskiego ks. Romana Kneblewskiego, kapelana narodowców, znanego z popierania grup antyszczepionkowców. Duchowny został wysłany na emeryturę przez biskupa bydgoskiego Jana Tyrawę w połowie 2019 r., chociaż swoją posługę mógł pełnić jeszcze przez 8 lat.

Andrzej Duda otrzymał list ws. szczepień od grupy katolików. "Naszym jedynym Panem życia i śmierci jest Jezus"

Autorzy listu podkreślili, że zdecydowanie i zgodnie ze swoimi sumieniami sprzeciwiają się propagowaniu szczepionek, których producenci "nie informują o ich rzeczywistym składzie". Dodali, że wokół szczepień przeciwko COVID-19 powstało "tak dużo zamętu", że mają podstawy, aby wątpić w ich etyczność i skuteczność.

Szczepienia. Zdjęcie ilustracyjneZespół episkopatu o "komórkach abortowanych płodów". Ekspert wyjaśnia

"Wyznajemy i wierzymy, że naszym jedynym Panem życia i śmierci jest Jezus Chrystus. Wierzymy, że jest On naszym najlepszym Lekarzem, który lecząc ciała leczy przede wszystkim nasze dusze" - czytamy w liście.

W liście można znaleźć również sugestię, że szczepionki przeciw COVID-19 zostały wyprodukowane "z użyciem linii komórkowych dzieci abortowanych", a masowe szczepienia organizowane są pod przymusem sprzecznym z Konstytucją RP. "Każdy człowiek ma prawo do wolnego i świadomego wyboru formy leczenia, której się chce poddać i nikt nie ma prawa jej narzucać. Ten dobrowolny przymus jest dramatycznym bezprawiem w naszym Państwie" - można przeczytać w liście.

Abp Polak: Zaszczepię się przeciw koronawirusowi

Niektóre poglądy zawarte w liście grupy katolików są sprzeczne z opinią Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski, która niedawno wydała oficjalne stanowisko dotyczące szczepionek. Episkopat podkreślił w nim, że wynalezienie ich może być uznane za "szczególny owoc daru udzielonego człowiekowi przez Boga".

Rzecznik rządu Piotr MüllerPiotr Müller o kontroli szczepień: Złamano zasady dystrybucji szczepionek

W stanowisku podkreślono, że odkąd zaczęto rozpowszechniać negatywne opinie na temat szczepionek, choroby zakaźne zaczęły wracać na nowo, a ich ofiarami są najczęściej dzieci, które nie biorą udziału w decyzji dotyczących szczepienia. Abp Wojciech Polak, prymas Polski, zapowiedział, że zaszczepi się na koronawirusa, a decyzja o zaszczepieniu powinna być u każdego "świadoma i dobrowolna".

Zobacz wideo Czy Polacy będą mogli wybrać, którą szczepionką chcą być zaszczepieni?
Więcej o: