Mandaty za wychodzenie z domu w sylwestra - ile ich wystawiono? Ani jednego

Rząd zakazywał, apelował i ostrzegał przed wychodzeniem z domu w sylwestra w godzinach od 19 do 6 rano. Politycy przestrzegali, że za złamanie obostrzenia mogą grozić mandaty, w wysokości do maksymalnie 30 tysięcy złotych. Jak się jednak okazało, policjanci nie wystawili ani jednego mandatu na tej podstawie.

W sylwestra w Polsce nie obowiązywała godzina policyjna, jednak na postawie rozporządzenia wprowadzony został zakaz przemieszczania się między godziną 19:00 dnia 31 grudnia, a godziną 6:00 dnia 1 stycznia. W tym czasie wyjście z domu dozwolone było w celu wykonania zadań służbowych lub w niezbędnych sytuacjach, takich jak zakupy, wyjście do apteki czy wyprowadzenie psa na spacer. Dodatkowo spotkania towarzyskie miały być ograniczone do maksymalnie pięciu gości.

Zobacz wideo Mandat za spacer w sylwestra? Niejasne wypowiedzi przedstawicieli rządu

Zakaz opuszczania domu w sylwestra - policja nie wystawiła ani jednego mandatu 

Za złamanie zakazu przewidziane były kary finansowe od policji lub sanepidu. Funkcjonariusze mogli wystawić mandaty w wysokości od 500 do nawet tysiąca złotych. Sanepid z kolei mógł nałożyć karę w wysokości do 30 tysięcy złotych.

Komenda Główna Policji, w odpowiedzi na pytanie dziennikarzy RMF FM przyznała, że funkcjonariusze nie wystawili żadnego mandatu ani wniosku o ukaranie do sądu z powodu złamania zakazu wychodzenia z domu w sylwestra. Zgodnie z informacją priorytetowym zadaniem policji w tym czasie było m.in. wyłapywanie nietrzeźwych kierowców.

W czwartek 31 grudnia do północy policjanci w Polsce przeprowadzili łącznie 18 tys. interwencji, z czego większość dotyczyła kontroli pojazdów. Po północy w sylwestra odnotowanych zostało 50 wypadków drogowych, w których zginęły trzy osoby, a 68 zostało rannych. Aż 158 prowadziło pojazdy pod wpływem alkoholu. W całą sylwestrową noc zatrzymano 321 nietrzeźwych kierowców. W nocy przeprowadzono więcej kontroli sal imprezowych i dyskotek. Łącznie sprawdzono 366 takich miejsc. 

Już wcześniej prawnicy i Rzecznik Praw Obywatelskich zwracali uwagę na to, że zakaz poruszania się bez uzasadnionej przyczyny wydany został bez żadnej podstawy prawnej. Sytuacja, w której taki zakaz można wydać jest określona w Konstytucji. Aby wprowadzić zakaz poruszania się, musi być ogłoszony stan nadzwyczajny, a ten nie został wprowadzony ani w sylwestra, ani w trakcie trwania epidemii koronawirusa.

Więcej o: