Orszaki Trzech Króli 2021 odbędą się, ale w innej formie. Zaproponowano m.in. "orszakowy challenge"

Pomimo panującej w Polsce sytuacji epidemicznej, w najbliższych dniach odbędą się tradycyjne Orszaki Trzech Króli 2021. Przyjmą one jednak nieco inną formę mini-orszaków, spacerów orszakowych czy orszaków kolędowych.

Przewodniczący fundacji Orszak Trzech Króli Piotr Giertych w rozmowie z PAP wyjaśnił, że w tym roku nie odbędą się tradycyjne imprezy z publicznością i aktorami. Zamiast tego wierni będą mieli do wyboru cztery nowe formy.

Sondaż. Na co czekają Polacy w 2021 roku?Sondaż. Na co czekają Polacy w 2021 r.? Zniesienie obostrzeń i powrót dzieci do szkół

Cztery propozycje dot. Orszaku Trzech Króli

Pierwszą z nich mają być "mini-orszaki". - Zamiast jednego dużego wydarzenia w mieście, można zorganizować mniejsze, np. w parafii, w domach kultury, czy szkołach w postaci jasełek lub spotkania kolędowego - mówił cytowany przez WP Giertych.

Drugim z proponowanych pomysłów jest spacer orszakowy po tej samej trasie, po której przechodzono dotychczas. - Zamiast jednego dużego wydarzenia w mieście, można zorganizować mniejsze, np. w parafii, w domach kultury, czy szkołach w postaci jasełek lub spotkania kolędowego - wyjaśnił Giertych.

Trzecia propozycja to "orszak kolęd" i ma ona nawiązywać do starej tradycji spotkań w rodzinach czy salach parafialnych, a także śpiewania kolęd. Ostatnim pomysłem jest "orszakowy challenge kolędowy", który ma polegać na śpiewaniu kolęd w domu i wysyłaniu apelu do innych osób.

Warszawskie obchody

W Warszawie tegoroczny Orszak Trzech Króli z wiadomych względów również przyjmie zupełnie inną formą i będzie jedynie symboliczny. Na wiernych nie będą czekały specjalnie przygotowane sceny, a także nie będą im wręczane korony i śpiewniki.

Ferie 2021. MZ zmienia decyzję w sprawie wychodzenia dzieci z domówFerie 2021. MZ zmienia decyzję w sprawie wychodzenia dzieci z domów

O godzinie 12:00 orszak zostanie zainicjowany przez kard. Kazimierza Nycza modlitwą Anioł Pański na pustym Placu Zamkowym. Później Trzej Królowej udadzą się królewskim pojazdem w stronę Placu Piłsudskiego, gdzie pokłonią się Jezusowi w symbolicznej szopce.

Zobacz wideo Marek Posobkiewicz gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (4.01)
Więcej o: