Ferie 2021. Ministerstwo Zdrowia zmienia decyzję w sprawie wychodzenia dzieci z domów

Adam Niedzielski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej odniósł się do sytuacji epidemiologicznej w kraju. Minister zdrowia przyznał, że zdecydowano się na złagodzenie jednego z obostrzeń.

- Dokonaliśmy przeglądu obostrzeń i proponujemy pewne złagodzenie. Mieliśmy bardzo dużo wniosków dotyczących sytuacji, że mamy okres ferii, które niestety nie są tymi prawdziwymi feriami, które mogliśmy spędzać w górach, w śniegu, zjeżdżając na nartach. Chcemy dopuścić możliwość przebywania dzieci na świeżym powietrzu w godz. 8.00-16.00 bez opieki ze strony dorosłych - powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szczegóły dotyczące tej zmiany mają zostać przedstawione w opublikowanym później rozporządzeniu. Złagodzenie obostrzeń ma obowiązywać już od wtorku 5 stycznia.

Ministerstwo Zdrowia zmieni decyzję dotyczącą wychodzenia dzieci z domów w ferie

O taką zmianę apelowała m.in. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Zgodnie z dotychczasowymi zapisami w ferie zimowe, które zaczęły się w poniedziałek 4 stycznia, obowiązuje zakaz przemieszczania się dla osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub opiekuna w godzinach od 8 do 16 od poniedziałku do piątku. Fundacja prosiła o zmianę tej decyzji, powołując się na zdrowie psychiczne uczniów.

Michał DworczykDworczyk: W ostatnim tygodniu stycznia ma ruszyć szczepienie seniorów

"Dzieci już od wielu tygodni nie chodzą do szkoły, są zmęczone, odcięte od rówieśników, spędzają całe dnie na zajęciach online wpatrzone w ekrany komputerów (...). Taka sytuacja może pogłębiać towarzyszący izolacji niepokój, obniżony nastrój czy lęk, a także zagrażać zdrowiu w ogóle" - napisano w apelu Fundacji. Instytucja powołała się także na badania, z których wynika, że podczas pierwszego lockdownu aż jedna trzecia młodzieży oceniła swój stan psychiczny jako zły. Dodatkowo w 2020 roku Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 wykonał aż o 25 proc. więcej interwencji, które wynikały z bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka, niż miało to miejsce rok wcześniej.

Więcej o: