Sondaż. Na co czekają Polacy w 2021 roku? Zniesienie obostrzeń i powrót dzieci do szkół

Polacy w 2021 roku oczekują przede wszystkim powrotu dzieci do szkół, poprawy sytuacji w ochronie zdrowia, a także zniesienia obostrzeń wynikających z pandemii koronawirusa - wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

Jak wynika z sondażu, 43,8 proc. badanych osób wyczekuje powrotu dzieci do szkół. Nieco mniej, bo 42,4 proc. respondentów liczy na poprawę sytuacji w ochronie zdrowia, natomiast 37,9 proc. przyznało, że chce zniesienia obostrzeń wynikających z pandemii COVID-19.

Centrum Zdrowia Matki PolkiŁódź. Pożar w Centrum Zdrowia Matki Polki. 300 osób ewakuowanych

Sondaż. Głosy w podziale na elektoraty

Biorąc pod uwagę kwestię dotyczącą ponownego uruchomienia szkół, najbardziej zmiany tej wyczekują wyborcy PiS, KO i PSL. Osoby deklarujące poparcie Lewicy zajmuje naprawa ochrony zdrowia, natomiast zwolennicy Konfederacji w większości zagłosowali za zniesieniem obostrzeń epidemicznych - informuje RMF FM.

Jeśli chodzi o wyborców Koalicji Obywatelskiej, najbardziej wyczekują oni powrotu uczniów do szkół (49 proc.) i poprawy sytuacji w ochronie zdrowia (43 proc.). Wśród zwolenników partii Kukiz'15 najczęściej wskazywano na powrót dzieci do szkół (aż 82 proc.) i poprawę sytuacji w ochronie zdrowia (54 proc.).

Sondaż. Polacy wyczekują wzrostu gospodarczego

Dodatkowo badanie pokazało, że 32,9 proc. respondentów czeka na powrót wzrostu gospodarczego, 20,4 proc. liczy na szczepienie przeciw COVID-19, natomiast 19,3 proc. na zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Nieco mniej, bo 17,1 proc. czeka na zmniejszenie bezrobocia, natomiast 16,5 proc. na obniżenie podatków.

Ostatnie dwa miejsca w rankingu zdarzeń, na które respondenci czekają najbardziej, zajmują napływ środków unijnych (9,1 proc.), a także zmiany na rynku mediów (5,1 proc.).

Funkcjonariusze ABW (zdjęcie ilustracyjne)Trzy osoby miały planować zamach przeciwko muzułmanom w Polsce

Sondaż został przeprowadzony w dniach 21-22 grudnia 2020 roku z udziałem 1000 osób. Respondenci w każdym z pytań mogli wybrać maksymalnie trzy podane odpowiedzi.

Zobacz wideo Szczepienia na WUM poza kolejnością. Posobkiewicz: To nauczka dla innych
Więcej o: