518 mln zł na szpitale tymczasowe to nie wszystko. Wciąż nie wiadomo, ile kosztował szpital narodowy

Ponad 518 mln zł - tyle kosztowało do tej pory utworzenie szpitali tymczasowych przez wojewodów. Tak wynika z informacji udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia. Rząd jednak nie podaje na razie danych dotyczących szpitala narodowego w Warszawie i trzynastu innych szpitali, w których budowę zaangażowane były spółki skarbu państwa.

O koszty budowy szpitali tymczasowych w interpelacji poselskiej pytała Ministerstwo Zdrowia posłanka Polski 2050 Hanna Gill-Piątek. Z odpowiedzi udzielonej przez wiceministra Waldemara Kraskę wynika, że według stanu na 7 grudnia budowa szpitali tymczasowych utworzonych przez wojewodów pochłonęła ponad 518 mln zł.

Największą kwotę - 75,6 mln zł - przeznaczono na szpital tymczasowy w Centrum Konferencyjnym Hotelu "Terminal" we Wrocławiu. 55,5 mln zł kosztował szpital w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

embed

"Na ten moment wynajęcie obiektów na szpitale tymczasowe przewidziane jest na okres 6 miesięcy. Obowiązek doprowadzenia obiektów do stanu poprzedniej funkcjonalności odnosi się jedynie do infrastruktury, która pierwotnie nie służyła działalności leczniczej np. Targi Lublin S.A."  - poinformował Waldemar Kraska.

Zapewnił, że "infrastruktura dostosowana do potrzeb szpitala tymczasowego w podmiotach leczniczych po ustaniu epidemii pozostanie wykorzystywana do udzielania świadczeń medycznych".

Szpital tymczasowym na PGE Narodowym w WarszawieNFZ podał stawki za leczenie w szpitalach tymczasowych

"Trwa weryfikacja wycen, zakupów"

Jak zwraca uwagę "Rzeczpospolita", w wykazie nie znalazła się informacja na temat szpitala narodowego na PGE Narodowym w Warszawie oraz trzynastu placówek, w których utworzenie były zaangażowane spółki skarbu państwa (np. Orlen, Tauron, KGHM). Aktywne są obecnie cztery szpitale utworzone przez spółki - w Wałbrzychu, Krynicy-Zdroju, Siedlcach i Płocku, kilka innych pozostaje w gotowości. Budowę trzech wstrzymano.

- Trwają negocjacje umów, weryfikacja wycen, zakupów - skomentował w rozmowie z "Rzeczpospolitą" rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych Karol Manys. Jak dodał, informacje o kosztach utworzenia pozostałych szpitali zostanie podana "w odpowiednim czasie".

Zobacz wideo Pandemia, wybory, protesty - podsumowanie roku 2020
Więcej o: