Niedziele handlowe 2021. Czy 17 stycznia zrobimy zakupy?

Niedziele handlowe 2021. Czy 17 stycznia jest niedziela handlowa? Gdzie zrobimy zakupy w tym dniu? Sprawdź, które sklepy będą dziś otwarte.

Niedziele handlowe 2021. Czy 17 stycznia to niedziela handlowa?

17 stycznia to kolejna niedziela w 2021 roku, w którą obowiązuje zakaz handlu. Oznacza to, że wszystkie galerie i parki handlowe, a także inne sklepy wielkopowierzchniowe pozostaną zamknięte dla klientów. Zakupów będzie można dokonać w punktach handlowych, jakie ustawodawca wyszczególnił na liście wyjątków, których nie obowiązuje zakaz. Zgodnie z tym drobne zakupy zrobimy na stacjach benzynowych, sklepach osiedlowych, kwiaciarniach czy punktach o statusie placówki pocztowej. 

Zakaz handlu funkcjonuje w niedzielę w naszym kraju już od 2018 roku. Okres przejściowy obowiązywał w 2018 i 2019 roku - wówczas w miesiącu mieliśmy wolne od handlu dwie, a następnie trzy niedziele. Od 2020 roku obowiązuje ostateczna "wersja" przepisów, która zakłada funkcjonowanie siedmiu niedziel handlowych w ciągu całego roku. 

Czy 27 grudnia będzie niedzielą handlową? Wiceministra: Rozmowy w tym temacie trwają (zdjęcie ilustracyjne)Dodatkowe niedziele handlowe? Mateusz Morawiecki wyjaśnia, czy to możliwe

Niedziela handlowa: kiedy najbliższa niedziela handlowa?

Najbliższa niedziela handlowa w 2021 roku przypadać będzie w ostatni dzień stycznia. W związku z panującą sytuacją epidemiczną trudno jednak określić, czy na pewno wszystkie punkty handlowe będą wówczas otwarte.

Zakaz handlu w niedziele zniknie?Czy czeka nas więcej niedzieli handlowych? Premier Morawiecki wyjaśnia

Koronawirus: jakie zasady będą obowiązywać w sklepach po 17 stycznia?

Niedziela 17 stycznia jest ostatnim dniem funkcjonowania tzw. narodowej kwarantanny, która została ogłoszona na konferencji prasowej przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Zgodnie z założeniami tej strategii od 28 grudnia do 17 stycznia obowiązuje w Polsce szereg dodatkowych obostrzeń, które mają na celu wsparcie walki z epidemią koronawirusa. Zgodnie z nimi przez ostatnie trzy tygodnie obowiązywało m.in.:

  • ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych 
  • ograniczenie funkcjonowania hoteli (wyjątkiem są hotele pracownicze)
  • zamknięte stoki narciarskie
  • 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

Na konferencji prasowej przedstawiciele rządu zdradzili, jakie są plany na dalsze dni po zakończeniu okresu kwarantanny. Najważniejszą zmianą jest powrót od 18 stycznia do szkół dzieci z klas I-III. Pozostałe obostrzenia zostają podtrzymane, co oznacza, że w dalszym ciągu galerie, restauracje, hotele pozostaną zamknięte. Swój protest wobec takiej decyzji jako pierwsi wyrazili Górale, którzy zapowiadają, że mimo decyzji rządu o przedłużeniu zamknięcia otworzą swoje biznesy dla przybywających turystów.

Zobacz wideo Jak Emilewicz zareagowała, gdy spytaliśmy ją o obchodzących obostrzenia związane z hotelami i stokami narciarskimi?
Więcej o: