Pojazdy zdobyte w "Bitwie o wozy" trafiły do gmin. "Dotrzymaliśmy obietnicy złożonej latem"

Strażacy ochotnicy z gmin, które zwyciężyły w ramach akcji "Bitwa o wozy", odebrali pojazdy ratowniczo-gaśnicze - poinformował wiceminister Paweł Szefernaker. Do gmin trafiło 65 samochodów o łącznej wartości 52 milionów złotych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przed wyborami prezydenckimi ogłosiło konkurs profrekwencyjny dla gmin, które liczą do 20 tys. mieszkańców. Wiceminister MSWiA Maciej Wąsik zapowiedział, że w ramach akcji "Bitwa o wozy" jednostki samorządowe w Polsce dostaną pieniądze na zakup średniej wielkości wozu gaśniczego dla jednostek ochotniczych straży pożarnych. Wartość jednego wozu to niemal 800 tysięcy złotych. W pierwszej turze wyborów do zdobycia było 16 pojazdów - jeden samochód na każde województwo, natomiast w drugiej turze było to 49 pojazdów - jeden samochód na każde z 49 byłych województw, według stanu granic województw, który obowiązywał 31 grudnia 1998 roku.

Nowe pojazdy dla OSP

Jak powiedział wiceminister Wąsik, który nadzoruje straż pożarną, pandemia pokazała, jak istotne jest wsparcie służb ratowniczych. - Dotrzymaliśmy obietnicy złożonej latem i efekt tego jest już rzeczywisty, to nowe pojazdy dla OSP, które posłużą do niesienia pomocy mieszkańcom tych konkretnych gmin - dodał.

Maciej Wąsik stwierdził, iż kampania sprawiła, że wśród lokalnych społeczności wytworzyła się zdrowa rywalizacja. Zauważył, że jej celem było zwiększenie bezpieczeństwa swojej gminy, ale też bliskich. Wiceminister podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w "Bitwie o wozy" i którzy byli zaangażowani w finalizację zakupu samochodów.

Przypomnijmy, że w 16 gminach z najwyższą frekwencją w pierwszej turze wyborów w 10 wygrał Rafał Trzaskowski, a w sześciu - Andrzej Duda. Pełna lista dostępna tutaj:

Gmina Masłów otrzyma wóz strażacki za wysoką frekwencję w czasie wyborówMSWiA podało, które gminy dostaną wozy strażackie

Natomiast w drugiej turze wyborów prezydenckich 35 z 49 gmin, które zwyciężyły w konkursie, głosowało na Andrzeja Dudę. Pełna lista tutaj:

W ramach RBO 2021 do realizacji zostało wybranych kilka projektów zgłoszonych przez strażaków - ochotników . Zdjęcie ilustracyjneJest lista gmin, które dostaną wozy strażackie. Większość poparła Dudę

Zobacz wideo Nie tylko ludzie potrzebują pomocy! W tym roku policjanci i strażnicy miejscy ratowali również zwierzęta
Więcej o: