Maciej Zięba nie żyje. Dominikanin miał 66 lat

W czwartek 31 grudnia zmarł dominikanin Maciej Zięba. Duchowny miał 66 lat. Przez wiele miesięcy zmagał się z chorobą nowotworową.

O śmierci Macieja Zięby poinformowali bracia konwentu św. Wojciecha we Wrocławiu. "Z żalem informujemy, że dzisiejszej nocy, po wielu miesiącach walki z chorobą nowotworową, zmarł nasz współbrat Maciej Zięba OP. Pamiętajmy o nim w modlitwie" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej dominikanów.

Kim był Maciej Zięba?

Dominikanin Maciej Zięba urodził się w 1954 roku we Wrocławiu. Był teologiem, filozofem i publicystą. Ukończył studia fizyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1981 wstąpił do zakonu, sześć lat później uzyskał święcenia kapłańskie.

Maciej Zięba był działaczem opozycji antykomunistycznej w latach 70. i 80., pełnił funkcję doradcy NSZZ "Solidarność" i pracował jako dziennikarz "Tygodnika Solidarność". Był założycielem Instytutu Tertio Millennio w Krakowie i jego dyrektorem. Był również dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku/. W 1997 roku otrzymał tytuł doktora, był wykładowcą licznych uczelni w Polsce i na świecie. W latach 1998-2006 pełnił funkcję prowincjała polskich dominikanów. Napisał wiele książek, takich jak "Papieska ekonomia. Kościół-rynek-demokracja" czy "Kłopot za kłopotem. Katolik w dryfującej Europie".

Więcej o: