Turyści tłumnie spacerują po tafli Morskiego Oka. TPN ostrzega: Lód jest bardzo cienki

W Tatrach silny wiatr i pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Tatrzański Park Narodowy apeluje o rozsądek przy wyprawach w góry i niewchodzenie na tafle stawów - lód jest jeszcze zbyt cienki. Nie wszyscy biorą sobie te ostrzeżenia do serca.

Tatrzański Park Narodowy apeluje o niewchodzenie na tafle stawów, ponieważ dopiero zamarzają. Lód w wielu miejscach jest bardzo cienki i łatwo może się załamać. Niektórzy jednak postanowili zignorować te ostrzeżenia. Na otwartej grupie facebookowej "Tatromaniacy" pojawiły się zdjęcia, na których widać grupę ludzi chodzącą po Morskim Oku. Fotografie, zgodnie z podpisem, zostały wykonane w niedzielę, udostępniła je na Twitterze strona meteoprognoza.pl. W komentarzach użytkownicy portalu społecznościowego nie kryją oburzenia i piszą o nieodpowiedzialności.

Starszy kapitan Andrzej Król-Łęgowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że wichura m.in. zerwała dach z domu w Kościelisku, a w centrum Zakopanego drzewo spadło na samochód. - Mieliśmy dziesięć interwencji, większość z nich na terenie Zakopanego i Kościeliska- poinformował Andrzej Król-Łęgowski. Na szczęście nikt nie został ranny. Według prognoz wiatr w Tatrach przybierze na sile i będzie wiał z prędkością nawet powyżej 150 km na godzinę. Halny osłabnie w środę, a w czwartek zacznie padać śnieg.

TPN apeluje o niewchodzenie na tafle stawów

Trzeba uważać także podczas wycieczek w góry. Tatrzański Park Narodowy informuje w komunikacie, że na szlakach zalega niewielka warstwa mokrego śniegu i jest bardzo ślisko. Miejscami występują oblodzenia, a wyżej położone szlaki mogą być nieprzetarte. W Tatrach powyżej 1600 metrów obowiązuje ogłoszony przez TOPR pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Trzeba uważać na stromych lub ekstremalnych stokach. TPN przypomina, że dni są krótkie i ciemno robi się już przed godz. 16:00. Należy zatem tak zaplanować wycieczkę, aby powrócić ze szlaku przed zmrokie

Zobacz wideo Stopnie zagrożenia lawinowego
Więcej o: