Prof. Ariadna Gierek-Łapińska nie żyje. Słynna śląska okulistka zmarła w wieku 82 lat

Profesor Ariadna Gierek-Łapińska zmarła w wieku 82 lat po długiej chorobie. O jej śmierci poinformowała córka. W karierze kierowała m.in. Kliniką Okulistyki Śląskiej Akademii Medycznej i opracowała nowatorskie metody leczenia.
Zobacz wideo "Nie można zamknąć własnego ja i mówić, że tylko ja jestem nieszczęśliwa"

Profesor Ariadna Gierek-Łapińska zmarła 26 grudnia "po długiej i ciężkiej chorobie" - poinformowało Radio Katowice, cytując wpis jej córki, Stanisławy Gierek-Ciaciura. 

Prof. Gierek-Łapińska ukończyła studia medyczne w latach 60., w 1977 roku uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego, a po kolejnych 10 lata - profesora zwyczajnego. Kierowała Katedrą i Kliniką Okulistyki Śląskiej Akademii Medycznej. W latach 1988-2007 była dyrektorką Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiej Akademii Medycznej. 

Poza leczeniem pacjentów profesor miała też bogaty dorobek naukowy, w tym 315 publikacji w pismach medycznych, a także współautorstwo filmów i referatów. Jest też autorką kilku patentów, w tym przyrządu do usuwania ferromagnetycznych ciał obcych z oka czy skalpela okulistycznego - informuje "Dziennik Zachodni".

Jej pierwszym mężem był Adam Gierek, syn pierwszego sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka. Do śmierci była w związku małżeńskim z Tadeuszem Łapińskim.

Więcej o: