Sondaż. Coraz więcej młodych wini Jana Pawła II za tuszowanie pedofilii. Olbrzymia zmiana w niecałe dwa lata

Coraz więcej młodych Polaków uważa, że Jan Paweł II jest współodpowiedzialny za tuszowanie przestępstw seksualnych. W niecałe dwa lata liczba młodych wierzących w niewinność polskiego papieża spadła aż o 23 punkty procentowe - wynika z sondażu OKO.press.

Rok 2020 nie był dobrym czasem dla polskiego Kościoła katolickiego. W maju premierę miał film "Zabawa w chowanego" braci Sekielskich, po której bp Edward Janiak złożył rezygnację z kierowania diecezją kaliską. W listopadzie z kolei w Kościół uderzył dokument "Don Stanislao" telewizji TVN24. Wynika z niego, że kardynał Stanisław Dziwisz, niegdyś sekretarz Jana Pawła II, miał brać udział w tuszowaniu kilku afer pedofilskich. W tym samym miesiącu Watykan ogłosił, że nakłada karę na kard. Henryka Gulbinowicza, który był oskarżany m.in. o molestowanie i tuszowanie pedofilii. Ciosem dla polskiego Kościoła był też watykański raport ws. byłego kardynała Theodore’a McCarricka, z którego wynika, że do Jana Pawła II docierały głosy dotyczące jego relacji z małoletnimi, ale papież uwierzył w jego niewinność. 

Tomasz TerlikowskiKard. Dziwisz "przebaczył" Polsce. Terlikowski: Nie jest Janem Pawłem II

Sondaż OKO.press: Coraz więcej młodych nie wierzy w niewinność Jana Pawła II

Te i inne wydarzenia (takie jak poparcie kościelnych hierarchów dla wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji) sprawiły, że Kościół odnotował olbrzymi spadek zaufania. Badanie CBOS wykazało, że po raz pierwszy od 27 lat więcej Polek i Polaków ocenia Kościół negatywnie niż pozytywnie. Sondaż przeprowadzony przez Ipsos dla portalu OKO.press pokazuje z kolei, że ostatnie skandale położyły się cieniem także na postaci Jana Pawła II.

Biskupi podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu PolskiCBOS: Prawie połowa Polaków źle ocenia Kościół katolicki

"Czy Pana/Pani zdaniem także Jan Paweł II ponosi odpowiedzialność za ukrywanie molestowania seksualnego i chronienie sprawców?" - tak brzmiało pytanie, które zadano ankietowanym w lutym 2019 roku i w listopadzie 2020 roku. W pierwszym badaniu na odpowiedzialność papieża wskazało 32 proc. respondentów, a 56 proc. uważało, że Jan Paweł II jest niewinny. Pod koniec tego roku wyniki były bardzo podobne - 34 proc. badanych wskazało, że papież ponosi odpowiedzialność za tuszowanie pedofilii, a 55 proc. że nie. W sondażu dla OKO.press ciekawe są jednak zmiany, jakie zaszły w grupie najmłodszych ankietowanych.

W lutym 2019 roku w grupie respondentów w wieku 18-29 lat aż 72 proc. było zdania, że Jan Paweł II nie ponosił odpowiedzialności za ukrywanie molestowania seksualnego i chronienie sprawców. W listopadzie 2020 roku taką opinię wyraziło już tylko 49 proc. najmłodszych ankietowanych. To spadek o 23 punkty procentowe. W sondażu widać także wzrost liczby osób, które są przekonane o winie polskiego papieża. W lutym 2019 roku na winę Wojtyły wskazywało 23 proc. najmłodszych respondentów, w listopadzie 2020 roku było ich 42 proc. 

Zobacz wideo "Ten cały przeklęty dwór watykański trzeba rozsadzić"
Więcej o: