Prymas Polski o pasterce. "Nie możemy nakładać ludziom obowiązku. Dyspensa jest wyjściem naprzeciw"

- Mając ograniczone limity miejsc w kościele, nie możemy nakładać ludziom obowiązku, że muszą uczestniczyć w eucharystii. Dyspensa jest wyjściem naprzeciw - powiedział prymas Polski, odnosząc się do pasterki. Podkreślił, że jeśli katolik nie uczestniczy osobiście we mszy ze względu na obawy, nie popełnia grzechu.

Na antenie Radia ZET prymas Polski abp Wojciech Polak został zapytany, czy katolicy w tym roku mogą nie przyjść na pasterkę. - Mając ograniczone limity miejsc w kościele, nie możemy nakładać ludziom obowiązku, że muszą uczestniczyć w eucharystii. Dyspensa jest wyjściem naprzeciw - powiedział duchowny. Zaznaczył, że dyspensa jest szczególnie adresowana do osób chorych, starszych, cierpiących, ale również tych, którzy z powodu obaw nie będą mogli uczestniczyć we mszy. Podkreślił, że można przychodzić do kościołów, ale należy przestrzegać limitów i ograniczeń, nie może być tłumów. Dodał, że można przyjść na mszę o innej godzinie.

I Stolica Apostolska, i KEP, i poszczególni biskupi, na czas Bożego Narodzenia otrzymaliśmy od papieża zgodę na to, że każdy ksiądz może odprawiać po cztery msze dziennie

- poinformował abp Wojciech Polak. - Zachęcam, żeby indywidualnie, nie w sposób zbiorowy, żebyśmy przychodzili na modlitwę do żłóbka. Dla wielu będzie to jedyna możliwość pomodlenia się w kościele - powiedział, zaznaczając jednak, że katolik, który osobiście nie uczestniczy we mszy podczas Bożego Narodzenia, ponieważ czuje lęk, nie popełnia grzechu.

"Nie liczymy co do jednego w kościołach"

Duchowny został zapytany także o to, czy limity osób w kościołach są rzeczywiście przestrzegane. - Nie liczymy co do jednego pewnie w kościołach, tak ściśle, ale rekomendujemy, zachęcamy i mówimy, żeby limity były przestrzegane. (...) Widzę w katedrze gnieźnieńskiej, kiedy jestem na eucharystii i myślę, że ta liczba osób nie była przekroczona  - powiedział. Dodał, że jeśli jednak zdarzały się takie sytuacje, to były to "jakieś nieznaczne przekroczenia".

Zobacz wideo O. Gużyński o słowach kard. Dziwisza: Obiektywnie patrząc, mamy do czynienia z kłamstwem
Więcej o: