Niedziele handlowe 2020. Czy 27 grudnia sklepy będą otwarte?

Czy 27 grudnia to niedziela handlowa? Przez trzy poprzednie weekendy można było robić zakupy bez ograniczeń. Pojawiły się więc głosy, że podobnie powinno być w ostatnią niedzielę 2020 roku. Nie zdecydowano się jednak na wprowadzenie tej zmiany.

Niedziele handlowe 2020. Czy 27 grudnia to niedziela handlowa?

Chociaż zdecydowano się między innymi na to, żeby 6 grudnia zrezygnować z zakazu handlu, to uczyniono to jedynie w drodze wyjątku. Wciąż obowiązująca ustawa decyduje o tym, że 27 grudnia nie jest niedzielą handlową. W związku z tym zamknięte będą między innymi sklepy wielkopowierzchniowe czy galerie. Gdzie będzie można zrobić zakupy? Ustawa przewiduje wyjątki w postaci otwartych również w niedzielę sklepów osiedlowych prowadzonych przez właściciela lub punktów handlowych na terenie lotnisk i dworców. Czynne będą też między innymi stacje benzynowe, kwiaciarnie, piekarnie, apteki i placówki pocztowe. 

Czy 27 grudnia będzie niedzielą handlową? Wiceministra: Rozmowy w tym temacie trwają (zdjęcie ilustracyjne)Dodatkowe niedziele handlowe? Mateusz Morawiecki wyjaśnia, czy to możliwe

Niedziela handlowa. Kiedy kolejna?

W 2021 r. w zgodzie z ustawą o zakazie handlu w niedziele i święta przewidziano po raz kolejny jedynie siedem niedziel handlowych. Ich rozmieszczenie w ciągu całego roku jest podobne. Pierwsza wypada 31 stycznia 2021 r. Poparcie społeczne dla obowiązywania zakazu stale maleje. W ostatnich tygodniach mijającego roku występowały przeciwko niemu organizacje zrzeszające przedsiębiorców. Obrony z kolei podjęła się NSZZ ''Solidarność''. Bardzo prawdopodobne, że dyskusja nad przywróceniem swobody handlu w niedziele i święta w 2021 r. rozgorzeje na nowo. 

Zakaz handlu w niedziele zniknie?Czy czeka nas więcej niedzieli handlowych? Premier Morawiecki wyjaśnia

Koronawirus. ''Narodowa kwarantanna'' i zasady ostrożności podczas zakupów

Należy też pamiętać, że w związku z tzw. ''narodową kwarantanną'', od 28 grudnia do 17 stycznia obowiązują nowe ograniczenia. W dalszym ciągu zamknięte pozostaną między innymi punkty gastronomiczne i baseny, siłownie. Kolejne obostrzenia będą dotyczyły funkcjonowania sklepów w galeriach handlowych, których większość będzie zamknięta, stoków narciarskich oraz hoteli nawet w przypadku, gdy ktoś chciałby z nich skorzystać w podróży służbowej. 31 grudnia obowiązuje zakaz przemieszczania się od godz. 19:00 do 6:00 1 stycznia. 

Niezależnie od poziomu obostrzeń w trakcie robienia zakupów trzeba pamiętać o:

  • godzinach dla seniorów od poniedziałku do piątku między 10:00 a 12:00
  • zakrywaniu ust i nosa we wszystkich miejscach publicznych
  • dezynfekcji rąk lub robieniu zakupów w jednorazowych rękawiczkach
  • zachowywaniu dystansu społecznego (2 m) od innych kupujących
  • limitu klientów w sklepie na poziomie 1 osoby przypadającej na 15 m2
Zobacz wideo Jak robić zakupy w czasie pandemii?
Więcej o: