Niedziele handlowe 2020. Czy 27 grudnia sklepy bd otwarte?

Czy 27 grudnia to niedziela handlowa? Przez trzy poprzednie weekendy mona byo robi zakupy bez ogranicze. Pojawiy si wic gosy, e podobnie powinno by w ostatni niedziel 2020 roku. Nie zdecydowano si jednak na wprowadzenie tej zmiany.

Niedziele handlowe 2020. Czy 27 grudnia to niedziela handlowa?

Chociaż zdecydowano się między innymi na to, żeby 6 grudnia zrezygnować z zakazu handlu, to uczyniono to jedynie w drodze wyjątku. Wciąż obowiązująca ustawa decyduje o tym, że 27 grudnia nie jest niedzielą handlową. W związku z tym zamknięte będą między innymi sklepy wielkopowierzchniowe czy galerie. Gdzie będzie można zrobić zakupy? Ustawa przewiduje wyjątki w postaci otwartych również w niedzielę sklepów osiedlowych prowadzonych przez właściciela lub punktów handlowych na terenie lotnisk i dworców. Czynne będą też między innymi stacje benzynowe, kwiaciarnie, piekarnie, apteki i placówki pocztowe. 

Czy 27 grudnia będzie niedzielą handlową? Wiceministra: Rozmowy w tym temacie trwają (zdjęcie ilustracyjne)Dodatkowe niedziele handlowe? Mateusz Morawiecki wyjaśnia, czy to możliwe

Niedziela handlowa. Kiedy kolejna?

W 2021 r. w zgodzie z ustawą o zakazie handlu w niedziele i święta przewidziano po raz kolejny jedynie siedem niedziel handlowych. Ich rozmieszczenie w ciągu całego roku jest podobne. Pierwsza wypada 31 stycznia 2021 r. Poparcie społeczne dla obowiązywania zakazu stale maleje. W ostatnich tygodniach mijającego roku występowały przeciwko niemu organizacje zrzeszające przedsibiorcw. Obrony z kolei podjęła się NSZZ ''Solidarność''. Bardzo prawdopodobne, że dyskusja nad przywróceniem swobody handlu w niedziele i święta w 2021 r. rozgorzeje na nowo. 

Zakaz handlu w niedziele zniknie?Czy czeka nas więcej niedzieli handlowych? Premier Morawiecki wyjaśnia

Koronawirus. ''Narodowa kwarantanna'' i zasady ostrożności podczas zakupów

Należy też pamiętać, że w związku z tzw. ''narodową kwarantann'', od 28 grudnia do 17 stycznia obowiązują nowe ograniczenia. W dalszym ciągu zamknięte pozostaną między innymi punkty gastronomiczne i baseny, siłownie. Kolejne obostrzenia będą dotyczyły funkcjonowania sklepów w galeriach handlowych, których większość będzie zamknięta, stokw narciarskich oraz hoteli nawet w przypadku, gdy ktoś chciałby z nich skorzystać w podróży służbowej. 31 grudnia obowiązuje zakaz przemieszczania się od godz. 19:00 do 6:00 1 stycznia. 

Niezależnie od poziomu obostrzeń w trakcie robienia zakupów trzeba pamiętać o:

  • godzinach dla seniorów od poniedziałku do piątku między 10:00 a 12:00
  • zakrywaniu ust i nosa we wszystkich miejscach publicznych
  • dezynfekcji rąk lub robieniu zakupów w jednorazowych rękawiczkach
  • zachowywaniu dystansu społecznego (2 m) od innych kupujących
  • limitu klientów w sklepie na poziomie 1 osoby przypadającej na 15 m2
Zobacz wideo Jak robić zakupy w czasie pandemii?