Ograniczenia w galeriach handlowych. W których sklepach będzie można zrobić zakupy?

Od 28 grudnia do 17 stycznia obowiązywać będzie narodowa kwarantanna, której skutkiem jest między innymi ograniczenie działalności galerii handlowych. Opublikowane w poprzedni poniedziałek rozporządzenie dokładnie wyszczególnione rodzaje sklepów, które będą mogły dalej funkcjonować.

Z treści rozporządzenia wynika, że od 28 grudnia w obiektach handlowych lub usługowych o powierzchni powyżej 2000 mkw. obowiązuje zakaz handlu detalicznego. W galeriach swoją działalność będą mogły jednak prowadzić sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, a także usługami telekomunikacyjnymi.

Sylwester (zdjęcie ilustracyjne).Godzina policyjna - tylko z tego powodu możesz wyjść z domu w sylwestra

Ograniczenia w galeriach handlowych. Co jeszcze jest zakazane?

Co więcej, rozporządzenie zakłada zakaz prowadzenia działalności usługowej. Z listy tej wyłączone są usługi fryzjerskie, kosmetyczne, optyczne, medyczne, bankowe, pocztowe, polegające na wydawaniu i odbiorze przesyłek, ubezpieczeniowych, naprawy pojazdów, myjni samochodowych, ślusarskich, szewskich, krawieckich, pralniczych oraz gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu żywności na wynos. Zakaz obejmuje ponadto handel detaliczny lub działalność usługową na wyspach handlowych.

W okresie narodowej kwarantanny panować będą zaostrzone reguły sanitarne. Osoby przebywające na terenie galerii handlowych, sklepów, stacji paliw i na targowiskach mają obowiązek nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk.

Wszystkie obiekty, w których obowiązuje nakaz noszenia rękawiczek lub dezynfekcji rąk muszą zapewnić klientom odpowiednie środki. Co więcej, co najmniej raz na godzinę galerie i sklepy mają obowiązek dezynfekcji stoiska kasowego, stanowiska obsługi lub dystrybutora na stacji paliw.

Ograniczenia w galeriach handlowych. Limit osób i godziny dla seniorów

Na terenie sklepów i punktów pocztowych może przebywać maksymalnie 1 osoba na 10 mkw., jeśli chodzi o placówki o powierzchni nie większej niż 100 mkw. W przypadku punktów o większej powierzchni, limit to 1 osoba na 15 mkw.

W kontekście panujących od 28 grudnia obostrzeń, do 17 stycznia zakazane jest także prowadzenie sal zabaw, a ponadto utrzymane są godziny dla seniorów. Od poniedziałku do piątku w godzinach 10-12 sklepy spożywcze, drogerie, apteki i poczty mogą obsługiwać tylko osoby powyżej 60. roku życia.

Premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Tadeusz Kościński.Gdzie są pieniądze z 1 proc. podatku? Posłowie chcą wyjaśnień od Morawieckiego

Godziny dla seniorów nie obowiązują w przypadku, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, a także w przypadku handlu hurtowego, sklepików szkolnych oraz na lotniskach.

Zobacz wideo Waldemar Pawlak: Każdy zainteresowany powinien mieć szybki dostęp do szczepionki
Więcej o: