Sanepid twierdzi, że na urodzinach Radia Maryja limitu nie przekroczono. Dziennikarze policzyli uczestników

Według wyliczeń Konkret24 w mszy urodzinowej Radia Maryja uczestniczyło 171 osób. Zgodnie z rozporządzeniem na terenie sanktuarium, w którym odbywało się nabożeństwo, nie powinno być więcej niż 135 osób. Kartka, która wisi na drzwiach do kościoła, informuje z kolei o limicie 90 wiernych.

15 grudnia Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu poinformował, że nie nałoży kary na organizatorów 29. urodzin Radia Maryja w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Jak informował Łukasz Betański z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy, z wyjaśnień organizatorów wynika, że zapewniono "odpowiednie warunki" wszystkim uczestnikom. 

Urodziny Radia Maryja. Policzono uczestników mszy w Toruniu

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 1 grudnia w uroczystości religijne w kościołach mogą się odbywać, jeśli w danym budynku przebywa jednocześnie nie więcej niż jedna osoba na 15 mkw., przy zachowaniu 1,5 odległości między uczestnikami. 

Według organizatorów liczba uczestników mszy świętej w Toruniu nie przekraczała ustalonego jednej osoby na 15 mkw., ale ani policja, ani sanepid nie liczyli osób, które brały udział w nabożeństwie. Zrobili to dziennikarze Konkret24.

Zobacz wideo Wiceminister Soboń komentuje słowa ojca Rydzyka

Portal doliczył się na fotografii z urodzin 171 osób. Nie jest jednak jasne, czy przepis rozporządzenia dotyczy powierzchni całkowitej obiektu, czy jedynie części dostępnej dla wiernych. Rzecznika prasowa prezydenta Torunia przekazała portalowi, że powierzchnia zabudowy Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II wynosi 2019,04 metrów kwadratowych, natomiast powierzchnia użytkowa 1933,95 mkw.

Kościół: Może przebywać 90 osób

Portal na tej podstawie przelicza, że przy uwzględnieniu tylko powierzchni użytkowej limit w świątyni powinien wynosić 129 osób. W przypadku, gdy uwzględnia się powierzchnię całkowitą, jest to 135 osób. 

Ponadto, jak czytamy w portalu, pięć dni po uroczystości, reporter TVN24 znalazł na drzwiach do kościoła kartkę z informacją: "Ze względu na przepisy sanitarne w czasie nabożeństw w świątyni może przebywać 90 osób".

Więcej o: