Tysiące sędziów z Europy i USA z apelem ws. praworządności w Polsce

5231 sędziów i prokuratorów głównie z Europy, ale także ze Stanów Zjednoczonych podpisało się pod apelem, który w poniedziałek zostanie złożony w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli. Jego celem jest, aby "KE podjęła realne działania" w obronie praworządności, w tym w Polsce.

Inicjatywa w formie listu została podjęta przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". W jego treści pojawiło się wezwanie do prawidłowego egzekwowania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niezależności sądownictwa.

Jarosław Kaczyński Kaczyński podkreśla, że nie ma wpływu na TK. "Lubię Julię Przyłębską"

Autorzy listu ws. praworządności w Polsce i innych krajach

W liście można wyczytać, że "zamachy systemowe na praworządność, na niezależność sądów dokonywane są w kilku państwach". "Wymienić tu trzeba Polskę, Węgry, Rumunię, Bułgarię. Niestety tolerowanie takich zachowań, brak wypracowania standardów, może zachęcać do destrukcyjnych zmian także w innych krajach. Komisja Europejska jest strażnikiem traktatów unijnych, a więc także praworządności" - zaznaczają autorzy.

Sędziowie zaapelowali do Komisji Europejskiej o realne działania. Zauważyli w tym kontekście, że "opieszałość stanowi zagrożenie dla sędziów krajowych i europejskich". Autorzy listu jednoznacznie wskazali, że "praworządność nie podlega żadnym negocjacjom", a "niektórzy politycy wydają się być zdeterminowani, by pozbyć się niezawisłych sędziów z krajowych systemów sądowniczych".

"Jeśli Komisji Europejskiej zależy na efektywnym zabezpieczeniu niezależności sądownictwa, musi docenić sędziów jako gwarantów praw i wolności obywateli" - czytamy w dalszej części listu.

Podpisy sędziów i prokuratorów z całej Europy

Jak zapewniają autorzy, pod pismem podpisało się blisko tysiąc sędziów z Polski i Holandii, a także około 500 osób z Portugalii, Austrii, Włoch czy Francji. Łącznie pod jego treścią swoje podpisy złożyło 5 231 sędziów i prokuratorów, głównie z Europy, ale także ze Stanów Zjednoczonych.

Jarosław Kaczyński Sondaż. Termin wyroku TK nieodpowiedzialny, stał za nim Jarosław Kaczyński

W poniedziałek 21 grudnia o godzinie 11 sędziowie mają oficjalnie złożyć list ze wszystkimi podpisami w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli - informuje TVN24.

Zobacz wideo Premier odpowiada szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen: Do Trybunału Sprawiedliwości UE można zaskarżyć tylko akt prawny Unii, który został przyjęty
Więcej o: