Co z godziną policyjną? Służby "czekają na rozporządzenie", Bodnar: Absolutne naruszenie konstytucji

- W Polsce nie mamy stanu nadzwyczajnego w postaci stanu klęski żywiołowej, w związku z czym nie można bez żadnych ograniczeń wprowadzać restrykcji dotyczących korzystania z naszych praw i wolności obywatelskich tylko i wyłącznie na poziomie rozporządzeń - stwierdził w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. To reakcja na zapowiedź rządu o wprowadzeniu "godziny policyjnej" w sylwestrową noc.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na czwartkowej konferencji, że od 28 grudnia do 17 stycznia w Polsce będzie obowiązywała narodowa kwarantanna. Będzie to oznaczało m.in. zamknięcie hoteli, stoków narciarskich oraz ograniczenia w działalności galerii handlowych (otwarte pozostaną sklepy spożywcze, sklepy z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe).

Rząd zapowiedział także zakaz przemieszczania się w sylwestrową noc - od godz. 19 (31 grudnia) do godz. 6 rano (1 stycznia). "Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu" - czytamy na stronie internetowej rady ministrów. W innych przypadkach - jak wskazywał m.in. rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz, "policja ma prawo zatrzymać wszystkie osoby, które w tym momencie będą na ulicy".

Marek ChmajProf. Chmaj o "godzinie policyjnej": To niezgodne z Konstytucją

Absolutnie nie mają żadnych podstaw prawnych. Jeżeli rząd zamierza wprowadzić godzinę policyjną, to nie ma ku temu żadnej podstawy ustawowej. Ustawa o chorobach zakaźnych może jedynie określać sposób przemieszczania się, natomiast nie może nam zakazywać wychodzenia w ogóle z domu

- skomentował w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

W Polsce nie mamy stanu nadzwyczajnego w postaci stanu klęski żywiołowej, w związku z czym nie można bez żadnych ograniczeń wprowadzać restrykcji dotyczących korzystania z naszych praw i wolności obywatelskich tylko i wyłącznie na poziomie rozporządzeń. To jest absolutne naruszanie naszej konstytucji

- dodał.

"Godzina policyjna" w sylwestra

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, powiedział w czwartek w programie "Newsroom WP", że godzina policyjna w sylwestrową noc będzie obowiązywać na terenie całej Polski. Minister zaznaczył również, że od zakazu będą wyjątki, "takie jak niezbędne czynności służbowe oraz inne, które będą wskazane w rozporządzeniu". Restrykcje dotyczące przemieszczania się nie obejmą policjantów, strażników miejskich, czy kierowców.

Sylwester (zdjęcie ilustracyjne).Obostrzenia. Godzina policyjna w sylwestra. Szef KPRM zapowiada mandaty

Dworczyk zapowiedział, że osoby, które zdecydują się na nieprzestrzeganie nowych obostrzeń, powinny liczyć się z karą. - To będzie weryfikowane przez służby. Osoby, które nie będą przestrzegały tych przepisów, muszą liczyć się z mandatami - powiedział Dworczyk.

- Póki nie poznamy pełnej treści rozporządzenia, to nie będziemy się wypowiadać na temat naszych działań - stwierdził w piątek w rozmowie z Onetem rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Rząd nie podaje, kiedy rozporządzenie zostanie opublikowane - w czasie ogłaszania poprzednich obostrzeń treść dokumentu pojawiała się zwykle maksymalnie po kilku dniach od ich ogłoszenia.

Zobacz wideo Rząd ogłasza narodową kwarantannę od 28 grudnia. Zamknięte hotele, stoki i galerie handlowe
Więcej o: