Zakaz przemieszczania się w sylwestra nie obejmie wszystkich. Rząd planuje kilka wyjątków

"Godzina policyjna" zaplanowana przez rząd w noc sylwestrową nie będzie obowiązywała w każdej sytuacji. Jak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia, wyjątek będzie dotyczył m.in. osób wykonujących wtedy służbowe obowiązki.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w czwartek, że w poniedziałek 28 grudnia rozpocznie się trzytygodniowa kwarantanna narodowa. Prócz obowiązujących dotychczas restrykcji, pojawią się w tym czasie nowe obostrzenia.

Zamknięte będą hotele, również dla osób podróżujących w celach służbowych. Wyjątki uprawniające do pobytu w hotelu będą ograniczone do minimum. Do 17 stycznia zamknięte będą także stoki narciarskie. Nieczynne pozostaną również galerie handlowe, oprócz sklepów, które zapewniają zaspokojenie podstawowych potrzeb, w tym sklepów spożywczych i drogerii. Otwarte będą również m.in. księgarnie.

Wszystkie osoby, które od 28 grudnia do 17 stycznia przyjadą do Polski transportem zorganizowanym, czyli na przykład autokarem, busem bądź samolotem, zostaną objęte obowiązkiem 10-dniowej kwarantanny.

Ograniczenia w przemieszczaniu się w sylwestra

Na przełomie roku będą wprowadzone czasowe ograniczenia w przemieszczaniu się. Adam Niedzielski poinformował, że "zakaz i ograniczenie" przemieszczania się będzie obowiązywał w sylwestra od godziny 19:00 do godziny 6:00 w Nowy Rok.

Ponadto w celu ograniczenia mobilności i zgromadzeń, w noc sylwestrową będzie obowiązywał także limit liczby osób, które mogą przebywać w jednym domu lub mieszkaniu. Poza domownikami może w nim przebywać pięć osób, które tam nie mieszkają. Minister podkreślał, że wprowadzenie tej zasady służy ograniczeniu transmisji wirusa.

Jak wyjaśniał w piątek w TVN24 rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz, zakaz przemieszczania się w noc sylwestrową będzie miał pewne wyjątki. Jednym z nich będą obowiązki służbowe, przy czym nie jest wykluczone, że policyjny patrol będzie wymagał od takiej osoby odpowiedniego zaświadczenia od pracodawcy.

- Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się, więc wyjść poza dom możemy tylko w określonych sytuacjach, a więc w celu zaspokojenia potrzeb życiowych czy do pracy. Oczywiście możemy wyjść na zamknięte podwórko, jeśli takie posiadamy, ale nie powinniśmy się pojawiać w przestrzeni publicznej - mówił Andrusiewicz

- W zbiorze uzasadnionych potrzeb mieszczą się również takie sytuacje jak: udanie się do apteki czy pilna wizyta u starszych, schorowanych rodziców - dodał.

Jak poinformowało z kolei RMF FM, będzie również możliwe wychodzenie z psem na spacer.

Zobacz wideo Rząd ogłasza narodową kwarantannę od 28 grudnia. Zamknięte hotele, stoki i galerie handlowe
Więcej o: