W czwartek w godzinach popołudniowych minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że od 28 grudnia do 17 stycznia w Polsce będzie obowiązywać narodowa kwarantanna. Od 28 grudnia zamknięte będą hotele, również na wyjazdy służbowe, zamknięte będą stoki narciarskie. Na Sylwestra zapowiedziana jest również "godzina policyjna".
Na liście obostrzeń pojawiły się również galerie handlowe, które w okresie tym pozostaną zamknięte. Zakaz nie dotyczy sklepów spożywczych zlokalizowanych na terenie tych obiektów, sklepów z książkami i prasą, drogerii, aptek oraz wolnostojących wielkopowierzchniowych sklepów meblowych.
Przedłużone zostały ponadto dotychczasowe ograniczenia, m.in. zakaz organizacji wesel, zamknięcie siłowni, klubów fitness czy restauracji. Hotele natomiast będą dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych oraz ośrodków COS (Centralny Ośrodek Sportu).
Zmiany obostrzeń nie objęły kościołów. Jak informuje "Rzeczpospolita", przywilej udzielony biskupom dotyczy tylko i wyłącznie Okresu Narodzenia Pańskiego i dotyczy uwarunkowań wynikających z sytuacji epidemiologicznej. Przywilej ten nie jest obowiązkowy, ale powinien być stosowany "ilekroć okaże się to potrzebne dla dobra wiernych i zawsze z zachowaniem przepisów prawa".
Zgodnie z prawem kanonicznym duchowny może odprawić tylko jedną mszę świętą dziennie, zaś dwie kolejne jedynie po uzyskaniu zgody od ordynariusza danego miejsca. Wyjątkiem są uroczystości Narodzenia Pańskiego i Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych, kiedy to kapłan może odprawić trzy msze.
Pomimo czwartkowej decyzji rządu o zaostrzeniu obostrzeń, limity miejsc sprawowania kultu religijnego pozostały bez zmian. W dalszym ciągu w mszach może uczestniczyć jedna osoba na 15 mkw. kościoła.