Biała sarna - pierwszy taki przypadek od 2011 roku. Leśniczy nie podają lokalizacji, by nie ściągać turystów

W nieznanym miejscu na terenie Nadleśnictwa Giżycko zaobserwowano niezwykle rzadki okaz białej sarny. Leśnicy podkreślają, że tak nietypowy osobnik rodzi się w Polsce raz na kilka lat, a po raz ostatni widziano białą sarnę w tych okolicach niemal dziesięć lat temu.

Niezwykły okaz białej sarny sfotografował Jan Olóchwaka z Polskiego Związku Fotografów Przyrody, którego o sarnie pojawiającej się na terenie Nadleśnictwa Giżycko poinformował jeden z lokalnych podleśniczych.

Biała sarna w mazurskich lasach. "Nietypowy osobnik rodzi się raz na kilka lat"

"Gdyby na terenie Nadleśnictwa Giżycko policzyć wszystkie sarny to okazałoby się, że żyje ich tutaj około 2000 sztuk. Prawdziwą sensacją jest zaobserwowanie wśród nich, jednej koloru białego. W naszym kraju taki nietypowy osobnik rodzi się raz na kilka lat, a samo odnalezienie takiej sarny jest nie lada sztuką" - poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku.

Leśnicy z Mazur przypomnieli, że to drugi przypadek na przestrzeni dziesięciu lat, kiedy sfotografowano sarnę o cechach albinotycznych. - Ostatni raz sarnę albinotyczną zaobserwowaliśmy 3 listopada 2011 r. w okolicach miejscowości Sterławki Wielkie - powiedział "Wyborczej Olsztyn" Sławomir Kowalczyk z Nadleśnictwa Giżycko.

Zdjęcie opublikowane przez Lasy Państwowe natychmiast zdobyło ogromną popularność. Według leśników pojawili się chętni, aby przyjechać z przyczepami kempingowymi w okolice miejsca sfotografowania sarny i ją obserwować. Lasy Państwowe zdecydowały się więc nie publikować dokładnego miejsca znalezienia sarny albinoski, ograniczając się do stwierdzenia, że spostrzeżono ją na terenie liczącego ponad 25 tys. ha Nadleśnictwa Giżycko.

"Albinos albinosowi nierówny"

Lasy Państwowe poinformowały, że wśród ssaków albinizm stwierdza się raz na około 100 tys. urodzeń. U ssaków jeleniowatych albinizm występuje jeszcze rzadziej i jest zazwyczaj spotykany u danieli. Dopiero w świetle tych danych można zrozumieć wyjątkowość okazu dostrzeżonego w Nadleśnictwie Giżycko.

Albinizm nazywany również bielactwem jest niezwykle rzadką cechą, która występuje u wszystkich kręgowców. Objawami charakterystycznymi bielactwa są zmiany ubarwienia skóry, włosów, piór czy też tęczówek oczu, które również mogą przybrać kolor biały. Albinizm powstaje za sprawą dziedziczonych genów odpowiedzialnych za niewytwarzanie enzymu tworzącego melaninę, pigmentu niezbędnego do ciemnego ubarwienia.

Lasy Państwowe podkreślają, że pomimo wyjątkowości znaleziska "albinos albinosowi nierówny". "Badacze rozróżniają albinosy prawdziwe, u których występuje zupełny brak pigmentów w komórkach oraz tęczówce oczu, oraz albinosy częściowe, u których białe części ciała spowodowane brakiem melanin występują tylko w kilku wybranych partiach ciała. Trzecią odmianą albinizmu jest leukalizm zwany też albinizmem leucyjskim polegającym na częściowej utracie barwy różnych fragmentów ciała za wyjątkiem oczu" - informują leśnicy, zachęcając do tego, aby na podstawie zdjęć określić, jakim rodzajem albinosa jest znaleziona sarna.

Zobacz wideo Pleń. Rzadkie zjawisko w podkarpackim lesie
Więcej o: