Niezwykłe znalezisko koło Kielc. Podczas prac budowlanych odkryto nową jaskinię

W rezerwacie przyrody Moczydło na terenie Jaworzni koło Kielc (woj. świętokrzyskie) dokonano niezwykłego odkrycia. Podczas prac związanych z budową ścieżki dydaktycznej odkryto wejście do nieznanej dotąd jaskini.

Informację o niecodziennym odkryciu za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku przekazał wójt gminy Piekoszów Zbigniew Piątek. "Podczas prac związanych z budową ścieżek dydaktycznych w rezerwacie przyrody Moczydło, na terenie Jaworzni wykonawca odkrył wejście do nowej jaskini. Właśnie jakiej jaskini? To wkrótce będzie sprawdzane" - napisał.

Grotołazi będą badać jaskinię

Na ten moment nie jest jeszcze jasne, jak duża i głęboka jest jaskinia, którą przypadkowo odkryli robotnicy. Na obecnym etapie trudno również ocenić, dokąd ona prowadzi. Dalszą jej eksploatacją zajmować się będą grotołazi - informuje Onet.

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w KatowicachKatowice. Protest ratowników z katowickiego WPR. Chcą zmian w umowach

Dopiero po dokładnym zbadaniu odkrytej jaskini będzie można podjąć decyzję, jakie będzie jej dalsze przeznaczenie. Niewykluczone, że stanie się ona jedną z dodatkowych atrakcji rezerwatu Moczydło, na terenie którego się znajduje.

Prace modernizacyjne mają się zakończyć w 2021 roku

Prace w rezerwacje Moczydło trwają od kilku miesięcy. Ich efektem ma być powstanie w Jaworzni szlaków dydaktycznych, dzięki którym turyści będą mogli dowiedzieć się znacznie więcej na temat okolicznej fauny i flory, a także okolic Chelosiowej Jamy, na najdłuższej jaskini w Polsce (3 670 metrów). Zakończenie inwestycji w rezerwacie Moczydło jest planowane na 2021 rok. Koszt całej inwestycji ma oscylować w granicach 1,7 mln zł.

Aquapark we Wrocławiu (zdjęcie ilustracyjne)Wrocław. Brali prysznic w aquaparku, filmy wyciekły do serwisu porno

Najpopularniejszymi jaskiniami w Kielcach są jaskinie na Kadzielni. Pierwotnie były to trzy osobne jaskinie, które połączone zostały w czasie prac eksploracyjnych prowadzone przez speleologów w latach 2004-2009 w jeden ciąg jaskiniowy. Wszystkie otwory jaskiń zostały odkryte podczas eksploatacji kamieniołomu. Obecnie łączna długość wszystkich korytarzy jaskini wynosi 392 m.

Zobacz wideo Akcja ratownicza w Jaskini Wielkiej Śnieżnej
Więcej o: