Grand Press 2020. Nominacja dla serialu Gazeta.pl. Relacja z gali [NA ŻYWO]

We wtorek poznaliśmy laureatów nagród Grand Press 2020. Jedną z nominacji otrzymał serial Rodzina+, wyprodukowany przez portal Gazeta.pl, którego reżyserką jest Nina Cieślińska.

Bohaterkami serialu Rodzina+ są m.in. Ania i Karolina, mamy półrocznej Blanki, a także Aleksandra i Katarzyna, które wychowują razem synka - półtorarocznego Stasia. Opowiadają o swej codzienności i o tym, że tęczowym rodzinom - podobnie jak wszystkim innym polskim rodzinom - najbardziej zależy na spokojnym życiu w gronie najbliższych i na poszanowaniu ich praw.

Cały czas za mało się mówi o rodzinach jednopłciowych wychowujących dzieci, zupełnie jakby nie istniały. A istnieją i według nieoficjalnych badań jest ich w Polsce ponad 50 tysięcy. Chciałam pokazać te rodziny w świetle życia codziennego, bez tęczowych flag, bez upolityczniania ich historii. Przedstawić normalnych, kochających się ludzi, którzy każdego dnia walczą o dobro swojej rodziny

– tłumaczy Nina Cieślińska, producentka wideo Gazeta.pl, pomysłodawczyni i reżyserka serialu.

„Rodzina+” to pierwszy serial dokumentalny wyprodukowany przez Gazeta.pl. Jego celem jest pokazanie, że rodziny nieheteronormatywne wychowujące dzieci w Polsce nie różnią się od innych, poza tym, że pozbawione są takich samych praw jak reszta społeczeństwa. Twórcy projektu tłumaczą, że prawa te są im odbierane ze względu na orientację psychoseksualną czy tożsamość płciową rodziców, która nie powinna w żaden sposób wykluczać czy ograniczać.

Grand Press 2020. Serial Rodzina+ z nominacją

Obok serialu Rodzina+, którego premiera odbyła się 12 października na portalu Gazeta.pl oraz w serwisie Youtube, do nagrody Grand Press 2020 w kategorii Reportaż telewizyjny/wideo nominowano również następujące produkcje:

  • "Niech toną" - Wojciech Bojanowski ("Superwizjer TVN"),
  • "Historia człowieka, który uwolnił Tomasza Komendę" - Grzegorz Głuszak ("Superwizjer TVN"),
  • "Drwale i inne opowieści Bieszczadu" - Jerzy Morawski, Michał Matys, Agnieszka Mruk, Magdalena Sikorska (Polsat Play),
  • "Dowodów szukaliśmy na śmietniku" - Tomasz Patora ("Uwaga! TVN"),
  • "Zabawa w chowanego" - Tomasz Sekielski, Marek Sekielski (Sekielski, YouTube),
  • "Krwawy biznes futerkowców" - Janusz Schwertner (Onet).

Organizatorami konkursu są: magazyn "Press" i Fundacja Grand Press.

Więcej o: