Abp Stanisław Gądecki wystosował list do premiera. Chce, żeby do kościołów weszło dwukrotnie więcej osób

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki napisał list do premiera, w którym poprosił o zmniejszenie obowiązującego limitu wiernych z jednej osoby na 15 do jednej osoby na 7 metrów kwadratowych. Zdaniem Gądeckiego ograniczenia sprawiają, że rząd "ustanawia niebezpieczny precedens, który może skutkować poważnymi konsekwencjami w przyszłości i może zostać wykorzystany przez rządy wrogo nastawione do religii i Kościoła".

Zbliżający się okres Bożego Narodzenia tradycyjnie zwiększy liczbę uczestników uroczystości kościelnych. Co prawda w obecnej sytuacji epidemiologicznej będzie ona mniejsza, niż w poprzednich latach, jednak i tak już teraz można się spodziewać, że w nabożeństwach będzie planowało wziąć udział wielu wiernych.

Bohaterowie filmu Bohaterowie filmu "Zabawa w chowanego" skomentowali wypowiedź Rydzyka

Abp Gądecki o limicie wiernych w kościołach: Redukujemy okres świąteczny do zakupów

W liście wystosowanym do premiera Mateusza Morawieckiego abp Gądecki wskazał, że Boże Narodzenie jest szczególnym momentem dla wiernych. "Należy więc zrobić wszystko, aby - przy zachowaniu norm bezpieczeństwa - jak największa liczba osób miała możliwość uczestnictwa w świątecznej liturgii, w tym we Mszy Świętej Pasterskiej" - napisał.

Duchowny następnie zauważył, że "podtrzymując surowe obostrzenia w kościołach, redukujemy cały okres świąteczny do kwestii dokonywania zakupów, dla robienia których rezygnuje się nawet z wolnej niedzieli".

Abp Gądecki o konsekwencjach limitu wiernych

W dalszej części listu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wskazał, że ograniczenie możliwości sprawowania aktów kultu publicznego sprawia, że rząd "ustanawia niebezpieczny precedens, który może skutkować poważnymi konsekwencjami w przyszłości, może zostać wykorzystany przez rządy wrogo nastawione do religii i Kościoła".

Tadeusz RydzykRydzyk o pedofilii: "A kto nie ma pokus?". Redemptoryści reagują

Abp Stanisław Gądecki przypomniał jednocześnie, że religia odgrywa ważną rolę w zachowaniu zdrowia duchownego i mentalnego, w które w czasie pandemii jest mocno zagrożone. "Mam nadzieję, że odpowiedzialny udział w liturgii większej liczby wiernych, przyczyni się do wzmocnienia kondycji duchowej Polaków, tak potrzebnej dla intensywnej pracy na rzecz umacniania naszej ziemskiej ojczyzny" - napisał.

Zobacz wideo Biedroń: Kościół to jedyna instytucja na świecie z systemem ochrony pedofilii
Więcej o: