Sanepid chce wyjaśnień od policji ws. urodzin Radia Maryja. "Pytamy, czy karano mandatami"

Toruński sanepid zwrócił się do policji i organizatorów 29. urodzin Radia Maryja w żądaniem podania informacji, czy i w jaki sposób zabezpieczano to wydarzenie, oraz czy przestrzegano na nim "podstawowych zasad epidemiologicznych". Wcześniej media obiegły nagrania, na których widać, że w uroczystości wzięło udział co najmniej kilkadziesiąt osób - wiele z nich nie miało założonych maseczek ochronnych.

Toruński sanepid zwrócił się do policji i organizatorów 29. urodzin Radia Maryja i zażądał wyjaśnień, czy podczas uroczystości nie złamano obowiązujących w Polsce podczas pandemii koronawirusa obostrzeń sanitarnych. W sobotę w związku z urodzinami rozgłośni odbyła się m.in. dziękczynna msza święta, którą odprawiono w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Świętego Jana Pawła II. Liturgii przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, a kazanie wygłosił Tadeusz Rydzyk.

PiS na urodzinach Radia Maryja. Ziobro: "Chcą nam odebrać polską duszę"

Zobacz wideo Ojciec Tadeusz przepytuje prezydenta. I zwraca uwagę: "Jest jakaś kolumna szkodząca"

Urodziny Radia Maryja. Sanepid chce wyjaśnień od policji. Pyta, czy wystawiano mandaty

Na uroczystości obecni byli także ważni politycy Zjednoczonej prawicy - m.in. minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, szef resortu obrony  Mariusz Błaszczak, wiceminister sprawiedliwości Michał Woś czy wiceprezes PiS Antoni Macierewicz. Na zdjęciach z transmisji mszy widać było, że nie wszyscy uczestnicy uroczystości mieli założone maseczki ochronne. "W naszym Toruniu ostatnio spisywano spacerujących po ulicach młodych ludzi. Policjo toruńska, gdzie jesteś teraz? - pisała posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, która zawiadomiła w tej sprawie prokuraturę. 

W poniedziałek rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy Łukasz Betański przekazał, że toruński sanepid zwrócił się do Komendy Miejskiej Policji w Toruniu oraz organizatorów urodzin Radia Maryja o wyjaśnienia - podaje TVN 24. Jak wskazał, inspektorzy domagają się m.in. informacji o tym, czy organizatorzy zapewnili uczestnikom uroczystości możliwość przestrzegania zasad epidemiologicznych obowiązujących podczas pandemii koronawirusa. 

- Policję, która była na miejscu w sobotę, pytamy o to, czy podejmowała jakieś działania, czy pouczano osoby łamiące obostrzenia, a także czy karano kogoś mandatami - podkreślił Betański. Sanepid podejmie dalsze decyzje po otrzymaniu odpowiedzi ze strony policji i organizatorów urodzin Radia Maryja. Mają oni na nią siedem dni.

Wcześniej sprawę skomentował też przedstawiciel komendy miejskie policji w Toruniu, mł. asp. Wojciech Chrostowski, który przekazał, że policja nie interweniowała w świątyni, a jedynie zabezpieczała wydarzenie "z zewnątrz". - Nie mieliśmy żadnych sygnałów od osób trzecich o tym, że zachowanie uczestników budzi jakieś wątpliwości - przyznał.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. W kościołach obowiązuje limit osób - może w nich przebywać maksymalnie 1 osoba na 15 m2, przy przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Jeżeli wydarzenie odbywa się na zewnątrz, należy zachować dystans 1,5 m i zakryć usta i nos.

O tym, że sprawą urodzin Radia Maryja powinien się zając sanepid, mówił wcześniej specjalista chorób zakaźnych dr Paweł Grzesiowski. - To jest złamanie wszystkich zasad, które są obecnie przewidziane prawem. To jest sprawa dla sanepidu i prokuratury - wskazywał w rozmowie z Onetem.

Więcej o: