Sondaż. Polacy planują spędzić święta w węższym gronie

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia Polacy przede wszystkim będą spędzać w skromnym gronie we własnym domu - tak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Ankietowani byli także pytani o inne kwestie związane z nadchodzącym okresem.

Zgodnie z wynikami badania, zdecydowana większość Polaków (84,6 proc.) zadeklarowała, że czas wolny  spędzeni we własnym domu. Odwiedziny u członków rodziny planuje zaledwie 12,8 proc. ankietowanych, natomiast tylko 2,7 proc. osób ma zamiar wyjechać z kraju. Pozostałe 0,8 proc. respondentów zamierza wyjechać poza miejsce zamieszkania w celach turystycznych.

Abp Stanisław GądeckiAbp Gądecki: Atak na św. Jana Pawła II jest w istocie atakiem na nauczanie Kościoła

Sondaż. Polacy planują przestrzegać przepisów co do świątecznych uroczystości

Ankietowani odpowiadali również na pytanie, czy w okresie świątecznym planują spędzić czas z członkami rodziny, z którymi na co dzień nie mieszkają pod jednym dachem. Okazuje się, że takie plany ma nieco ponad połowa badanych (50,3 proc.), natomiast 43,3 proc. osób nie zamierza odbywać takich spotkań. Pozostałe 6,4 proc. ankietowanych nie ma w tej kwestii zdania.

Co więcej, Polacy planują przestrzegać przepisów i spędzić święta Bożego Narodzenia w skromnym gronie. 76,8 proc. ankietowanych przyznało, że nie będą przekraczać limitu 5 uczestników podczas świątecznych spotkań. Spośród tej grupy 53,6 proc. osób "zdecydowanie" poparło taki plan, zaś 23,2 proc. wskazało, że "raczej" będą przestrzegać przepisu.

Z drugiej strony 14 proc. ankietowanych "zdecydowanie" nie zamierza przestrzegać obostrzeń, 7 proc. osób "raczej" nie będzie tego robić, natomiast 1,8 proc. respondentów było niezdecydowanych.

Sondaż. Im starsi ankietowani, tym większy respekt do przepisów

"Dziennik Gazeta Prawna" rozwinął wyniki badania i określił, w jakich grupach społecznych wskazywane były kolejne odpowiedzi. "Są grupy, w których zakaz cieszy się mniejszym poparciem. W każdej kategorii wiekowej ponad połowa badanych deklaruje wprawdzie przestrzeganie obostrzeń, ale najwięcej przeciwników jest wśród najmłodszych. W grupie 18-29 lat to ponad 30 proc., a wśród osób w wieku 30-39 lat - 28 proc. Na ogół im starsi ankietowani, tym większy szacunek dla zakazów, co może być związane z poczuciem zagrożenia albo większą karnością" - tłumaczy "DGP".

Zatrzymano trzech rolnikówTrzech rolników zatrzymanych. Wywiesili transparenty przed domem posła PiS

Do wyników sondażu odniósł się także rzecznik rządu Piotr Müller. "To dobra wiadomość i dowód na poczucie solidarności społecznej Polaków. Czeka nas teraz test odpowiedzialności, a z badania wynika, że Polacy są odpowiedzialni" - ocenił, cytowany przez RMF FM.

Badanie zostało zrealizowane w okresie od 27 do 28 listopada 2020 roku. Do jego przeprowadzenia wykorzystano metodę CATI, zaś odpowiedzi uzyskano od 1000 osób.

Zobacz wideo Sikorski: Nie widziałem takiej samodegradacji pozycji międzynarodowej jakiegoś kraju
Więcej o: