Abp Gądecki: Atak na św. Jana Pawła II jest w istocie atakiem na nauczanie Kościoła

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zabrał głos w sprawie "ataków na Jana Pawła II". Duchowny wydał oświadczenie, w którym broni zachowania papieża i odpiera zarzuty o tuszowanie pedofilii w Kościele katolickim po publikacji raportu w sprawie kardynała Theodora McCarricka.
Święty Jan Paweł II jako pierwszy wprowadził w Kościele przepisy prawne zwiększające realnie ochronę dzieci i młodzieży

- napisał m.in. Gądecki.

Zobacz wideo Apel o. Gużyńskiego do kard. Dziwisza: Powiedz prawdę, przestań kombinować

Arcybiskup zaznaczył, że to papież Jan Paweł II „wprowadził kościelne regulacje prawne, mające chronić najsłabszych, a tym samym zapoczątkował realizację procesu zmierzającego do wykrywania przestępstw seksualnych i karania duchownych, którzy się tego dopuszczają”. Podkreślił, że jego decyzje stanowiły inspirację dla dalszych działań mających na celu ochronę dzieci i młodzieży jak również pomoc osobom skrzywdzonym w Kościele.

George WeigelBiograf Jana Pawła II: Został zmanipulowany przez "mistrza oszustów"

KEP o raporcie ws. McCarricka

Przewodniczący Episkopatu odniósł się również do raportu dotyczącego Theodora McCarricka, zaznaczając, że Jan Paweł II nie otrzymał pełnych informacji w jego sprawie, podczas gdy on sam okłamał papieża co do swojej niewinności. Dowodzi to, że papież został cynicznie oszukany. Jednocześnie abp Gądecki wyraził ponownie swoje „głębokie współczucie osobom skrzywdzonym przez niektórych duchownych”.

Konieczne jest sprawiedliwe osądzenie i ukaranie sprawców, a także nieustanna troska o podnoszenie bezpieczeństwa dzieci, młodzieży i dorosłych w Kościele oraz we wszystkich innych środowiskach

- napisał abp Gądecki.

Pomnik Jana Pawła II - zdjęcie ilustracyjneJan Paweł II straci patronat nad ulicami w Gdańsku i Wrocławiu? Jest wniosek

Ataki na Jana Pawła II

Przewodniczący Episkopatu odniósł się w oświadczeniu do "ataków" na Jana Pawła II. Podziękował również wszystkim, którzy dają „prawdziwe świadectwo o życiu i nauczaniu tego świętego Papieża”.

Atak na św. Jana Pawła II jest w istocie atakiem na nauczanie Kościoła, które ten Papież głosił w ciągu całego swego pontyfikatu

- napisał Przewodniczący KEP.

Stanisław ObirekObirek: Sprawa jest jasna, Jan Paweł II brał udział w tuszowaniu pedofilii

Solidaryzuję się ze stanowiskiem Kolegium Rektorskiego KUL, skierowanym do autorów fałszywych i tendencyjnych publikacji, których celem jest nie tyle dobro ofiar nadużyć, ile szkalowanie dobrego imienia św. Jana Pawła II i podważanie jego autorytetu

- stwierdził Przewodniczący KEP. 

Gądecki uważa, że za swojego życia papież był niewygodny dla niektórych środowisk promujących „antycywilizację”, a także dla towarzyszących im mediów. Duchowny zacytował też słowa kardynała Gerharda L. Müllera: „Podejrzliwi od dawna byli w blokach startowych, aby zniszczyć pamięć o Janie Pawle II, a tym samym o Kościele katolickim, którego nienawidzą”.

Więcej o: