Pogoda. IMGW zapowiada wiatr nawet do 130 km/h oraz duży kontrast termiczny

Synoptycy z IMGW prognozują silny wiatr i duży kontrast termiczny - temperatura między wschodnim i zachodnim krańcem Polski będzie się znacząco różnić. Warunki atmosferyczne mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie.
Zobacz wideo Globalne ocieplenie. "Pogoda zwariowała nie bez powodu. Mamy kryzys klimatyczny"

Z map pogodowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w poniedziałek 7 grudnia kontrast termiczny w Polsce będzie bardzo wyraźny. Podczas gdy we wschodniej części kraju w najcieplejszym momencie dnia odnotujemy -2 stopnie Celsjusza, na zachodzie termometry wskażą nawet 10 stopni Celsjusza. IMGW wyjaśnia: poniedziałkowe warunki meteorologiczne są związane z tym, że Polska pozostaje zarówno pod wpływem wyżu znad zachodniej Rosji, jak i niżu, który rozpościera się nad zachodnią częścią kraju.

IMGW: W całej Polsce silny wiatr. Nawet do 130 km/h

Choć temperatura w Polsce będzie dziś zróżnicowana, we wszystkich regionach będzie wiać. W górach możemy spodziewać się podmuchów o prędkości przekraczającej 100 km/h.

"Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem okresami silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach we wschodniej połowie Polski oraz nad morzem do 65-70 km/h, południowo-wschodni i wschodni. W Sudetach i Tatrach początkowo porywy wiatru do 130 km/h" - czytamy w komunikacie IMGW. 

Dla południowej części kraju prognozowane są także opady. Na południu Śląska i Małopolski będziemy obserwować słabe opady deszczu, a w górach - deszczu ze śniegiem i śniegu. W drugiej połowie dnia może popadać także na zachodzie Pomorza Zachodniego. 

Koronawirus. Wyciekły 'akta Wuhan'. CNN: Chiny zbagatelizowały epidemię (zdjęcie ilustracyjne)Chiny będą kontrolować zmiany pogody. Zastosują "zasiewanie chmur"

IMGW informuje, że pogoda w całej Polsce będzie miała niekorzystny wpływ na organizm człowieka.

"Na przeważającym obszarze kraju nastąpi istotne ochłodzenie w porównaniu do wcześniejszej doby. Ze względu na porywisty wiatr, na wschodzie kraju w godzinach porannych i wieczornych może wystąpić bardzo silne obciążenie organizmu człowieka zimnem. W województwach zachodnich i południowo-zachodnich przez cały dzień przeważać będzie umiarkowany stres zimna, natomiast na pozostałym obszarze kraju obciążenie zimnem będzie silne" - informują synoptycy

Więcej o: