Niedziele handlowe 2020: czy 6 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 6 grudnia to niedziela handlowa? Nie zmieniło się obowiązywanie ustawy o zakazie handlu w niedziele i święta, jednak w związku z próbami ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa wprowadzono dodatkową niedziele handlową - właśnie 6 grudnia.

Niedziele handlowe 2020. Czy 6 grudnia to niedziela handlowa?

Według ustalonego kalendarza niedziel handlowych, zgodnego ze wspomnianą ustawą, 6 grudnia nie powinien się odbywać handel w większości placówek. Na przeszkodzie temu stanęła sytuacja związana z pandemią koronawirusa - potrzebne jest ograniczenie natężenia klientów w sklepie w tym samym czasie. Odpowiednia ustawa przeszła przez Sejm i Senat i oczekuje na podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę. Według nieoficjalnych wiadomości ma on ustawę podpisać. W efekcie sklepy 6 grudnia będą mogły prowadzić działalność bez żadnych ograniczeń.

Dzięki temu będzie możliwe rozłożenie czasu robienia zakupów przedświątecznych tak, aby kolejki były mniejsze. Wciąż powraca też postulat, żeby obowiązywanie ustawy o zakazie handlu w niedziele i święta zawiesić z powodu stanu pandemii. Miałoby to pomóc branży handlowej, która ponosi straty. Dodatkowo 58,8 proc. Polaków chciałoby przywrócenia możliwości handlu bez ograniczeń w niedziele i święta.  

Posiedzenie SenatuDodatkowa niedziela handlowa. Jest decyzja Senatu

Niedziela handlowa: związkowcy protestują przeciwko dodatkowemu terminowi

Niedziela handlowa 6 grudnia nie dla wszystkich jest satysfakcjonującym rozwiązaniem. Rada Krajowa Sekcji Pracowników NSZZ ''Solidarność'' wystosowała list do premiera Mateusza Morawieckiego. Związkowcy protestują przeciwko planowi rezygnacji z niedzieli niehandlowej 6 grudnia i wzywają do dialogu na ten temat. Wcześniej pomysł skrytykował przewodniczący NSZZ ''Solidarność'' Piotr Duda.

Galeria handlowaGalerie handlowe ponownie otwarte w reżimie sanitarny. Jakie są nowe zasady?

Niedziele handlowe w grudniu 2020

Dwie kolejne niedziele handlowe w tym roku przypadają na 13 i 20 grudnia.

Niedziela handlowa i zakupy w czasie pandemii

W trakcie niedzieli handlowej, ale i innych okazji do zakupów, musimy brać pod uwagę sytuację epidemiczną. Stąd niezbędne jest przede wszystkim zachowanie dystansu społecznego. W szczególności trzeba:

  • zasłaniać usta i nos;
  • dezynfekować ręce lub używać jednorazowych rękawiczek;
  • zachowywać odległość 2 metrów od innych osób;
  • od poniedziałku do piątku pomiędzy 10:00 a 12:00 pamiętać o godzinach dla seniorów.
Zobacz wideo Jak robić zakupy w czasie pandemii?
Więcej o: