Ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą województwa łódzkiego, śląskiego i opolskiego oraz centralnych i wschodnich powiatów województwa wielkopolskiego, wschodnich powiatów Dolnego Śląska i południowych powiatów Małopolski. Alerty obowiązują w tych regionach od godzin porannych do godziny 16-17.
Inaczej sytuacja przedstawia się w trzech kolejnych województwach: kujawsko-pomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim. Na tym obszarze prognozowane są marznące opady deszczu, które pojawią się w czwartek około godziny 16-17. Ostrzeżenie obowiązywać będzie w tych regionach do piątku 4 grudnia do godziny 9:00.
Dodatkowo Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje, że w całym kraju przeważać będzie niekorzystny wpływ pogody na samopoczucie - głównie za sprawą dużego obciążenia zimnem. W nocy temperatura, zwłaszcza w południowych powiatach województwa podkarpackiego, małopolskiego czy śląskiego, może spaść do -10, a momentami nawet -14 stopni Celsjusza.
Ujemne temperatury na południu kraju sprzyjają także pojawieniu zjawisk lodowych na Sole, Rabie, Dunajcu, Białej Tarnowskiej, Wisłoce, Wisłoku, Sanie czy Popradzie. Można zaobserwować wtedy śryż, formę początkową powstawania lodu. Są to skupiska gąbczastych bryłek utworzonych z kryształków lodu, które tworzą się na rzekach przy temperaturze nieznacznie niższej od 0 stopni. Kolejne zjawisko, o którym wspomina IMGW, to lód brzegowy, czyli oblodzenie występujące przy brzegach rzek, które stopniowo zbliża się ku środkowi koryta. Powstaje po połączeniu się śryżu i krążków lodowych, zazwyczaj na spokojniejszych odcinkach rzek.