Abp Gądecki o rezolucji PE ws. aborcji w Polsce: W dyskusji o życiu ludzkim nie może być mowy o kompromisie

Konferencja Episkopatu Polski odniosła się do rezolucji Parlamentu Europejskiego, która potępia wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Deputowani poparli Strajk Kobiet, a abp Gądecki mówi, że "nie może być mowy o kompromisie" w sprawie aborcji.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki wydał oświadczenie, dotyczące rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie aborcji w Polsce. Duchowny podkreśla, że "w dyskusji o życiu ludzkim nie może być mowy o kompromisie".

Parlament Europejski (zdjęcie ilustracyjne) PE przyjął rezolucję ws. protestów w Polsce. "Miażdżąca krytyka orzeczenia"

Zdaniem arcybiskupa kompromis prawny w sprawie aborcji jest "fałszowaniem rzeczywistości", ponieważ "pomija się w nim najważniejszą, trzecią stronę sporu, czyli dzieci nienarodzone oraz ich niezbywalne prawo do życia".

"Każdy ma prawo do życia"

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył również, że Karta Praw Podstawowych przypomina, że "każdy ma prawo do życia", a tym samym Unia Europejska uznaje, że niezbywalna godność osoby ludzkiej i poszanowanie prawa do życia stanowią podstawowe kryterium demokracji i państwa prawnego.

Zobacz wideo Referendum ws. aborcji? "Hołownia chce umyć ręce od odpowiedzialności"

Arcybiskup Gądecki stwierdził, że już sam tytuł rezolucji Parlamentu Europejskiego jest mylący, gdyż w świetle nie tylko etyki, ale również prawa międzynarodowego nie istnieje coś takiego, jak "prawo do aborcji". Jak napisał w oświadczeniu, "w żadnym demokratycznym porządku prawnym nie może być bowiem prawa do zabijania niewinnego człowieka".

Julia Przyłębska Przyłębska o rezolucji PE ws. aborcji: Naruszenie trójpodziału władzy

Gądecki dziękuje organizacjom walczącym o ustawowy przymus rodzenia 

Duchowny podziękował środowiskom "obrońców życia", którzy "podejmują starania w celu promocji i ochrony życia nienarodzonych".

Środowiska te są głosem tysięcy dzieci w łonach matek, których życie znajduje się w niebezpieczeństwie. Są oni głosem naturalnego rozumu, który konsekwentnie, wbrew ideologicznemu konformizmowi i oportunizmowi, staje w obronie ludzkiego życia w każdej fazie jego rozwoju

- podkreśla w oświadczeniu arcybiskup Stanisław Gądecki.

Rezolucja Parlamentu Europejskiego

Frakcja Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim przygotowała rezolucje, w której chce unieważnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Eurodeputowani uważają, że nowe polskie prawo to "przekroczenie ograniczeń w dostępie do aborcji", które nie chroni przyrodzonej i niezbywalnej godności kobiet. 26 listopada, 455 europosłów opowiedziało się za przyjęciem rezolucji.

Więcej o: