Niedziele handlowe 2020. Czy 20 grudnia to niedziela handlowa?

Niedziele handlowe 2020. Gdzie zrobimy zakupy 20 grudnia? Czy to ostatnia niedziela handlowa w tym roku? O czym trzeba pamiętać wybierając się na zakupy?

Niedziele handlowe 2020. Czy 20 grudnia jest niedziela handlowa?

Zgodnie z założeniami ustawy o zakazie handlu w niedzielę, 20 grudnia, wypada niedziela handlowa. Ustawa bowiem przewiduje, że dwie niedziele poprzedzające Święta Bożego Narodzenia będą handlowymi. Na kilka dni przed Wigilią sklepy zarówno w galeriach, jak i super- i hipermarkety zwykły przeżywać oblężenie osób, które poszukują na ostatnią chwilę prezentów lub przygotowują świąteczne zapasy produktów spożywczych. Czy tak będzie także w tym roku? Miejmy nadzieję, że nie. Duże skupiska ludzi sprzyjają transmisji koronawirusa, który skutecznie zdezorganizował codzienne funkcjonowanie miliardów ludzi na świecie. Dlatego też w trosce o zdrowie własne i innych warto zaplanować zakupy tak, aby jak najmniej narażać na niebezpieczeństwo siebie i innych. Prezenty lepiej zamówić przez internet, a na zakupy spożywcze wybrać się poza godzinami szczytu w ciągu tygodnia. Wiele sklepów już od kilku tygodni ma wydłużone godziny otwarcia, niektóre działają nawet przez całą dobę. Warto z tego skorzystać.

Czy 27 grudnia będzie niedzielą handlową? Wiceministra: Rozmowy w tym temacie trwają (zdjęcie ilustracyjne)Dodatkowe niedziele handlowe? Mateusz Morawiecki wyjaśnia, czy to możliwe

Kiedy będzie następna niedziela handlowa?

W tym roku 20 grudnia jest ostatnią niedzielą handlową. Jeśli rządzący nie zdecydują się na wprowadzenie specjalnych zmian związanych z epidemią, wówczas na kolejną niedzielę handlową przyjdzie nam poczekać do końca stycznia - przypadnie ona dokładnie 31 stycznia 2021.

Niedziela handlowa: pamiętajmy o przestrzeganiu reguł sanitarnych

Podczas zakupów przedświątecznych łatwo dać się porwać atmosferze i poczuć klimat zbliżającego się Bożego Narodzenia. Nie zapominajmy jednak, że wciąż trwa epidemia i zakupy w sklepach gdzie przebywa wiele osób, stanowią potencjalne zagrożenie. Dlatego starajmy się dokonywać ich sprawnie, np. korzystając z przygotowanej wcześniej listy zakupów. Dbajmy o przestrzeganie reżimu sanitarnego:

  • osłanianie ust i nosa
  • częstą dezynfekcję rąk
  • zachowywanie dystansu społecznego.

Te proste zachowania pozwolą nam zminimalizować ryzyko zakażenia. W każdym punkcie handlowym powinny znajdować się odpowiednie środki dezynfekcyjne udostępnione dla klientów jak również jednorazowe rękawiczki. Należy pamiętać, aby zużyte środki ochrony osobistej umieszczać w przeznaczonym do tego koszu - nie rzucajmy zużytych maseczek i rękawiczek wokół koszy na śmieci czy w innym nieprzeznaczonym do tego miejscu. W ten sposób potęgujemy ryzyko rozprzestrzeniania wirusa i zwyczajnie zaśmiecamy nasze otoczenie. 

Zakaz handlu w niedziele zniknie?Czy czeka nas więcej niedzieli handlowych? Premier Morawiecki wyjaśnia

Koronawirus. Narodowa kwarantanna

W związku z zagrożeniem koronawirusem wiele krajów ogłasza nowe obostrzenia. W Polsce od 28 grudnia do 17 stycznia obowiązuje narodowa kwarantanna. Mocno ograniczono funkcjonowanie hoteli - nie można już wybrać się na wyjazd służbowy. Zamknięte będą stoki narciarskie. W spotkaniach może uczestniczyć tylko pięć osób. Każdy, kto przyjedzie do Polski transportem zorganizowanym, będzie musiał odbyć 10-dniową kwarantannę. Dodatkowo w sylwestrową noc (w godz. 19.00-6.00) będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się.

Więcej informacji o nowych zasadach bezpieczeństwa znajdziesz tutaj.

Zobacz wideo Rząd ogłasza narodową kwarantannę od 28 grudnia. Zamknięte hotele, stoki i galerie handlowe
Więcej o: