Niecodzienne zjawisko inwersji w Tatrach. Na szczytach było cieplej niż w dolinach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał, że w Tatrach doszło do inwersji. Zjawisko to polega na odnotowaniu wyższych temperatur na szczytach, niż w dolinach. We wtorek termometry na Kasprowym Wierchu wskazywały minus cztery stopnie, natomiast w Zakopanem minut dziewięć stopni.

Poprzez nowy serwis gory.imgw.pl meteorolodzy przekazali, że występowanie takiego zjawiska jest zwiastunem nadchodzącego halnego. Pierwsze podmuchy mają nadejść już w najbliższy czwartek.

Pogoda na dziś - środa 2 grudnia. Pogoda na dziś - środa 2 grudnia. Kolejny słoneczny i mroźny dzień

IMGW zapowiada odwilż. Póki co w Zakopanem zimniej, niż na szczytach

W środowy poranek na Kasprowym Wierchu odnotowano 23-centymetrową pokrywę śnieżną, natomiast w Zakopanem pojawiło się 10 cm śniegu. Nadchodzący halny niemal zbiegnie się ze wzrostem temperatur. Obecnie na szczytach termometry wskazują wyższą temperaturę, niż w dolinach, jednak już teraz zapowiadana jest odwilż.

W słowackiej części Tatr obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, natomiast po stronie polskiej póki co takiego ostrzeżenia nie wydano. Na wielu szlakach jednak zalega śnieg, pod którym znajduje się lód. Silny wiatr może również spowodować łamanie się gałęzi. IMGW przypomina, że poruszanie się przy takich warunkach wymaga od turystów użycia odpowiedniego sprzętu zimowego.

IMGW. W ciągu dnia maksymalnie dwa stopnie na plusie

We wtorek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed mrozami pierwszego stopnia dla powiatów tatrzańskiego, nowotarskiego i nowosądeckiego, leskiego i bieszczadzkiego. Prognozowana temperatura miała wynieść od minus 16 do minus 12 stopni Celsjusza.

Łomnica Słowacja. Anomalia w Tatrach. W dobę temperatura spadła o 20 stopni

Jak się jednak okazało, słupki rtęci nie spadły do aż tak niskich wartości. Najchłodniej było w Zakopanem, gdzie odnotowano minus 12,4 stopni, zaś najcieplej w Świnoujściu (3 stopnie). W ciągu dnia z kolei temperatury będą się wahać od minus jednego do plus dwóch stopni.

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu
Więcej o: