Koniecpol. Ksiądz miał wykorzystać seksualnie 13-latkę. Przełożeni wiedzieli o tym już w 2016 roku

Do sądu w Myszkowie trafił akt oskarżenia w sprawie 34-letniego księdza, który w 2013 roku miał wykorzystać seksualnie 13-letnią dziewczynkę. Za dopuszczenie się obcowania płciowego z osobą poniżej 15. roku życia duchownemu może grozić nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo w sprawie 34-latka zostało wszczęte jeszcze w 2019 r. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyła w prokuraturze kielecka kuria. Chodzi o księdza, który w latach 2013-2014 pełnił posługę w Koniecpolu (województwo śląskie) i miał się dopuścić molestowania seksualnego 13-letniej dziewczynki.

Koniecpol. Jest akt oskarżenia wobec księdza, który miał wykorzystać 13-latkę. Grozi mu do 12 lat więzienia

Jak podaje portal Polsat News, Sąd Rejonowy w Myszkowie przesłuchał małoletnią z udziałem biegłego psychologa i uznał, że jej zeznania są szczere i pozbawione skłonności do konfabulacji. Podejrzany w trakcie postępowania nie przyznał się do zarzucanych mu czynów, a biegli uznali, że w momencie popełnienia czynu był poczytalny.

KsiądzMałopolska. Ksiądz molestował ponad 20 ministrantów. Opuścił areszt

Prokuratura postawiła księdzu dwa zarzuty oparte o art. 200 Kodeksu Karnego. 34-latkowi za obcowanie płciowe z małoletnią poniżej 15. roku życia grozi od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. Jeszcze w 2019 roku prokuratura wystąpiła do Sądu Rejonowego w Myszkowie o zastosowanie wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania. Sąd nie przychylił się o wniosku śledczych, ale zastosował wobec księdza dozór policyjny.

Koniecpol. "GW": Przełożeni wiedzieli o czynach księdza od 2016 r.

Ksiądz został odwołany z parafii w Koniecpolu w 2014 r. Następnie został skierowany do jednej z parafii w diecezji kieleckiej. W sierpniu 2017 r. decyzją bp. Jana Piotrowskiego został kapelanem w jednym z hospicjów w województwie świętokrzyskim.

Kolejka do wyciągu w Krynicy Zdroju.Krynica-Zdrój. Tłumy przed stokiem narciarskim, a miasto się chwali

"Gazeta Wyborcza" informuje, że przełożeni księdza wiedzieli o jego kontaktach z 13-latką już w 2016 roku. Wobec księdza wszczęto postępowanie kanoniczne, a dokumenty zebrane w trakcie śledztwa przekazano do Kongregacji ds. Wiary w Watykanie. Z nieoficjalnych informacji gazety wynika, że 34-latek został wydalony ze stanu kapłańskiego, ale złożył zażalenie na tę decyzję.

Zobacz wideo Apel o. Gużyńskiego do kard. Dziwisza: Powiedz prawdę, przestań kombinować